Press "Enter" to skip to content

Kontrakty terminowe na ropę w chińskim juanie

W poniedziałek 26 marca, na Międzynarodowej Shanghaiskiej Giełdzie Energetycznej zostały uruchomione kontrakty terminowe na ropę naftową denominowane w chińskim juanie. Jest to znaczący krok Chin, pozwalający na ustalanie cen ropy naftowej odzwierciedlającej sytuację panującą na rynku azjatyckim. Do tej pory ceny za baryłkę ropy naftowej z Bliskiego Wschodu były wyższe dla części Azji niż dla Europy, co określano mianem „premi azjatyckiej”. Nowy chiński benchmark naftowy miał bardzo udany debiut. W pierwszym dniu handlu, 62 500 kontraktów z ponad 62 milionami baryłek ropy sprzedało się za wartość nominalną wynoszącą prawie 27 miliardów juanów (4 miliardy dolarów).

Spółki takie jak Glencore i Trafigura dołączyły do handlu za pośrednictwem zagranicznych brokerów.  Inni uczestnicy poniedziałkowego debiuru to Freepoint Commodities, BOCI Global Commodities i North Petroleum International. Wśród chińskich firm krajowych znalazły się firmy takie jak Unipec, Chinaoil, Cnooc Ltd. i Sinochem.

Chiny w zeszłym roku wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem wartości importowanej ropy naftowej. W roku 2017 chińska konsumpcja ropy naftowej wyniosła około 600 milionów ton, z czego 70% Chiny muszą importować.

Co ważne do odnotowania, dzięki kontraktom denominowanym w juanie, Chiny zaczną rozliczać się w swojej krajowej walucie, z pominięciem dolara amerykańskiego. Postrzegane jest to jako krok w celu detronizacji dolara amerykańskiego i kolejny krok do umiędzynarodowienia chińskiej waluty.

Chińczycy chcą ściągnąć zagranicznych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do handlowania kontraktami terminowymi na ropę naftową denominowaną w juanie i proponują pewne udogodnienia podatkowe. Chińskie Ministerstwo Finansów poinformowało, iż inwestorzy zostaną zwolnieni z podatku dochodowego od obrotu kontraktami terminowymi na ropę. Natomiast zagraniczni brokerzy, również będą zwolnieni od płacenia podatku dochodowego, który uzyskają z tytułu prowizji od sprzedaży kontraktów do inwestorów.

Jednak wraz z uruchomieniem kontraktów na ropę na shanghaiskiej giełdzie międzynarodowi inwestorzy i spekulanci mają pewne obawy co do obrotu i handlu tymi kontraktami.

Obawy dotyczą sposobu swobodnej wymiany juana. W Chinach obowiązuje ograniczenie wypływu kapitału z poza kraju i jest to bardzo kontrolowane. Obowiązek handlu kontraktami na ropę w juanie zwiększy również ryzyko walutowe na rynku, co niektórzy przedsiębiorcy niechętnie przyjmują.

Shanghai International Energy Exchange (INE), zastosowało dzienne limity na liczbę anulowanych zleceń na dane konto, mających na celu ograniczenie spoofingu. Obejmuje to składanie ofert zakupu lub ofert sprzedaży kontraktów futures z zamiarem anulowania ich przed egzekucją. Tworząc iluzję popytu, spekulanci mogą wpływać na ceny, aby uzyskać korzyści na swoich pozycjach rynkowych. Ponadto, chińscy inwestorzy giełd towarowych zazwyczaj nie handlują regularnie w ciągu roku, zamiast tego wybierają konkretne miesiące, w których zajmują pozycję.

Poza tym handel kontraktami na ropę zatrzyma się podczas tygodniowych świąt narodowych w Chinach – Spring Festival i Golden Week – pozostawiając rynek niesynchronizowany z zachodnimi giełdami. Krótsze godziny handlu w porównaniu z prawie 24 godzinami na giełdach zachodnich oznaczają, że rynek może czasami otwierać się z lukami i doganiać notowania reszty świata.

Zagraniczni inwestorzy będą musieli otworzyć chiński rachunek bankowy w jednym z ośmiu banków, które obsługują depozyty zabezpieczające dla kontraktów terminowy w juanie. Inwestorzy do wyboru mają Agricultural Bank of China, CITIC Bank, China Construction Bank and Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, Bank of Communications, China Merchant Bank and the Development Bank of Singapore. Ponadto, inwestorzy będą musieli przelać pieniądze z tego konta bankowego na rachunek otwarty u brokera krajowego/zagranicznego lub agencji zarejestrowanych w INE. Broker otworzy dwa konta z INE: jeden dla depozytu zabezpieczającego i jeden dla rozrachunku dla walut obcych.

 

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »