Press "Enter" to skip to content

Wstępna umowa Chin na pozyskanie litu z boliwijskich pokładów solnych.

Boliwijski rząd poinformował w środę, że Boliwia wybrała chińskie konsorcjum, jako swojego drugiego strategicznego partnera po Niemczech przy nowych projektach wydobycia litu o wartości blisko 2,3 miliarda dolarów. Chiny uzyskują tym samym dostęp do potencjału boliwijskich niewykorzystanych zasobów cennego metalu potrzebnego do produkcji baterii elektrycznych.

Chiński koncern Xinjiang TBEA Group Co Ltd będzie posiadał 49 procent udziałów w planowanym przedsięwzięciu joint venture z boliwijską państwową spółką wydobywającą lit YLB. Firmy będą wspólnie dążyć do produkcji litu i innych materiałów z pokładów solnych Coipasa i Pastos Grandes.

Boliwia szacuje, że rozwój projektów będzie kosztował co najmniej 2,3 miliarda dolarów. Chińska firma pokryje początkowy koszt inwestycji, a YLB zapłaci swój udział z przyszłej produkcji litu, poinformował dyrektor wykonawczy YLB, Juan Carlos Montenegro, w rozmowie telefonicznej z Reuters.

W Boliwii znajdują się jedne z największych na świecie zasobów litu – kluczowy komponent akumulatorów zasilających samochody elektryczne – jednak nie wyprodukowano jeszcze metalu na skalę komercyjną.

Wstępna umowa daje Pekinowi szansę na zagwarantowanie sobie dostępu do litu z Boliwii, po tym jak niemiecka firma ACI Systems GmbH w zeszłym roku została wybrana jako partner biznesowy w wydobyciu największego w kraju złoża litu w solnych pokładach Uyuni.

Chińskie Xinjiang TBEA pokonało sześciu rywali, którzy również chcieli współpracować z Boliwią przy Coipasie i Pastos Grandes, w tym ACI, Uranium One – filia rosyjskiej państwowej firmy jądrowej Rosatom – i irlandzka firma Clontarf Energy Plc.

“Dlaczego Chiny? W Chinach jest gwarantowany rynek produkcji akumulatorów “, powiedział prezydent Boliwii Evo Morales podczas ceremonii podpisania w mieście Oruro.

Według ambasadora Chin w Boliwii, Pana Liang Yu –  Chiny to największy globalny konsument litu, który będzie potrzebować około 800 000 ton tego metalu rocznie do 2025 roku, aby wesprzeć dynamicznie rozwijający się chiński przemysł samochodowy, tym samym uznał umowę za historyczną.

Nie ma jeszcze szacunkowych danych na temat zasobów ilościowych litu znajdujących się w pokładach solnych w  Coipasa i Pastos Grandes. Jak poinformowała Boliwia w zeszłym miesiącu, nowe badania wykazały, że złoża Uyuni, kontrolowane przez niemiecką firmę, liczą prawdopodobnie około 21 milionów ton litu, czyli ponad dwukrotnie więcej niż poprzednio zakładano.

Pomimo obfitych rezerw i rosnącego światowego zapotrzebowania na metal, prowadzone przez władze Boliwii plany industrializacji litu napotykają na powtarzające się opóźnienia.

Następnym krokiem przy Coipasa i Pastos Grandes będzie przeprowadzenie badań wykonalności, poinformowała boliwijska YLB. Co więcej, YLM może współpracować z Xinjiang TBEA przy produkcji baterii litowej w Chinach.

“Ta inwestycja nie nastąpi w ciągu roku. To długotrwały proces trwający kilka lat “, powiedział boliwijski wicepremier ds. zaawansowanych technologii energii, Luis Alberto Echazu.

 

Źródło: Reuters© Tekst oryginalny.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »