Press "Enter" to skip to content

W obronie swojej infrastruktury energetycznej

Donald Trump wydaje nowy dekret mający na celu ochronę amerykańskiej sieci elektrycznej.

Prezydent Donald Trump wydał zarządzenie wykonawcze zakazujące zakupu i instalacji niektórych części i sprzętu zagranicznych producentów do budowy elektrowni i systemu przesyłu energii elektrycznej. Stany Zjednoczone zwiększają swoje wysiłki w zakresie ochrony sieci elektrycznej przed wrogimi atakami ze strony Chin i Rosji.

Nowe zarządzenie wykonawcze daje Sekretarzowi Energii więcej uprawnień do zapobiegania w wykorzystywaniu sprzętu podatnego na manipulacje przez zagranicznych przeciwników oraz stwarzającego ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Departament Energii będzie odpowiedzialny za określenie, które obecne części systemu energetycznego budzą podejrzenie zagrożenia i wymagają ewentualnej wymianie na bezpieczne. Amerykańscy urzędnicy administracyjni zbadają jaki sprzęt jest najbardziej zagrożony. Ogłoszone zarządzenie ma mieć szerokie zastosowanie i rewizji będzie podlegać cały sprzęt wykorzystywany w elektrowniach i krajowym systemie przesyłu energii, potencjalnie włączając sprzęt, który trafia do transformatorów i podstacji sieci.

Posunięcie to ma na celu wyeliminowanie potencjalnej podatności na awarie w zasilaniu miast i całego kraju, gdyż znakomita część sprzętu całego systemu energetycznego jest obecnie wytwarzana poza granicami Stanów Zjednoczonych. W odpowiedniej analizie dotyczącej, który sprzęt stanowi zagrożenie narodowe i powinien zostać zakazany w użytkowaniu, wykorzystywane zostaną raporty amerykańskich agencji wywiadowczych.

Rosyjscy hakerzy próbujący przeniknąć do sieci elektroenergetycznej atakowali firmy działające w co najmniej 24 stanach.

Amerykańskie agencje rządowe wielokrotnie ostrzegały, że krajowa sieć elektryczna jest atrakcyjnym celem dla zagranicznych hakerów. Stany Zjednoczone obwiniały rosyjski rząd za kampanię hakerską z 2017 roku, wymierzoną w amerykańskie firmy pożytku publicznego, zajmujące się dostawami energii. Przedstawiciele bezpieczeństwa narodowego informowali, że Rosja i Chiny mogą tymczasowo zakłócać działalność zakładów energetycznych i gazociągów.

Chociaż niektóre z tych zagrożeń sięgają ponad dekady, to w ostatnich latach ataki znacząco się nasiliły. Ryzyko polega na tym, że wrogowie grupy hakerskie mogą wykorzystywać tak zwane blackout’y, w tym przypadku kontrolowane wyłączenie zasilania, jako niekonwencjonalną broń odcinającą zasilanie i ciepło amerykańskim konsumentom i przedsiębiorstwom.

Źródło: WSJ.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »