Press "Enter" to skip to content

Vale obniży wydobycie rudy żelaza po katastrofie w Brazylii

Vale, brazylijska grupa kapitałowa zajmująca się między innymi wydobywaniem rudy żelaza, ogłosiła plany wstrzymujące produkcję 40 milionów ton rudy żelaza – około 10 procent rocznej produkcji składnika stalowniczego – tak, aby było możliwa likwidacja zapór wodnych podobnych do tej, która została przerwała w zeszłym tygodniu, zabijając co najmniej 84 osoby. Setki osób wciąż pozostaje zaginionych.

Zapora odpływowa wykorzystywana do przechowywania odpadów w kopalni Córrego do Feijão została zbudowana w latach 70. ubiegłego wieku przy użyciu metody „upstream”.

Taki sposób konstrukcji jest zabroniony w Chile, Peru i innych krajach podatnych na trzęsienia ziemi, ponieważ odpady są wykorzystywane do stopniowego budowania ścian nabrzeży. To może sprawić, że tama będzie bardziej podatna na uszkodzenia i pęknięcia niż bardziej nowoczesne konstrukcje.

W oświadczeniu spółka Vale poinformowała, że przedstawiła władzom brazylijskim plan zlikwidowania wszystkich zapór, które zostały zbudowane zgodnie z metodą „upstream”.

„Obecne raporty stabilności dotyczące wszystkich zapór Vale” są wydawane przez zewnętrzne, niezależne i cieszące się zaufaniem oraz renomą międzynarodowe firmy „- wskazała firma. Vale szacuje, że likwidacja tam pochłonie około 1,3 miliarda dolarów  i  ​​proces likwidacji nastąpi w ciągu najbliższych trzech lat.

Aby bezpiecznie i szybko przeprowadzić likwidację zapór, Vale oświadczyła, że ​​wstrzyma produkcję w 10 kopalniach, a wszystko to w tak zwanym południowym systemie. Obejmują kompleksy Vargem Grande i Paraopebas.

Vale poinformowała, że szacunkowy wpływ likwidacji wszystkich zapór zmniejszy produkcję całej grupy kapitałowej o około 40 mln ton rocznie, chociaż część utraconej produkcji zostanie zrównoważona przez wykorzystanie wolnych mocy produkcyjnych w innych kopalniach.

We wtorek władze brazylijskiego stanu Minas Gerais aresztowały pracowników i inżynierów rzekomo zaangażowanych w wybuch tamy. Objęło to dwóch wykonawców z niemieckiej firmy Tüv Süd, którzy dokonali inspekcji tamy we wrześniu.

Vale jest największym na świecie producentem rudy żelaza, produkując około 400 milionów ton rocznie, głównie na eksport do Chin. Jej kopalnie są podzielone na trzy systemy: północny, południowy i południowo-wschodni. Kopalnie dotknięte środową decyzją znajdują się w południowym systemie i zatrudniają około 5000 pracowników, których planuję się przenieść w inne miejsca.

Cena rudy żelaza wzrosła w środę do najwyższego poziomu od marca 2017 r., o 6 procent, do nieco powyżej 85,05 dolarów za tonę. Wielu analityków spodziewało się, że rynek rudy żelaza w tym roku będzie miał niewielką nadwyżkę produkcji w tym roku.

Ruda żelaza jest kluczowym źródłem zysków dla niektórych z największych na świecie producentów metalów przemysłowych, w tym  grup BHP Billiton i Rio Tinto.

Na rynku rudy żelaza o tej porze roku zazwyczaj wystepuje deficyt dostaw, ponieważ chińscy producenci stali odnawiają swoje stany przed nowym rokiem księżycowym. Powszechne w tym okresie są zakłócenia dostaw, ponieważ ulewne deszcze i cyklony nękają  region Pilbara w Australii Zachodniej, gdzie znajdują się kopalnie rud żelaza z BHP, Rio Tinto i Fortescue Metals Group.

Źródło: Financial Times© Tekst oryginalny.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »