Press "Enter" to skip to content

Ucz się podejścia do inwestowania od najlepszych

Kiedy w Polsce w sobotę dochodził późny wieczór, firma legendarnego inwestora, Berkshire Hathaway na swojej stronie internetowej opublikowała dla szerszej publiczności co roczny list do akcjonariuszy autorstwa Warrena Buffetta. Jest to bardzo duże wydarzenie każdego roku dla świata finansów, gdyż więksi i mniejsi inwestorzy oraz reporterzy finansowi czekają z zapartym tchem, aby usłyszeć, co „Wyrocznia” ma nowego do powiedzenia.

Listy Warrena z poprzednich lat obejmowały wiele podstawowych tematów, między innymi podejmował temat stanu amerykańskiej gospodarki, wartości edukacyjnego inwestowania, pisał na temat samego Wall Street dlaczego jest tak głęboko wadliwe oraz bieżące komentarze na temat rynków finansowych itp. Tegoroczny list był jak zwykle bardzo interesujący. Przede wszystkim z powodu tego, co Buffett napisał o swoim biznesie.

Dla tych co mogą się nie orientować, Berkshire Hathaway to ogromne przedsięwzięcie. Tak naprawdę to wielki holding o wartości 500 miliardów dolarów, który jest właścicielem kilkudziesięciu mniejszych przedsiębiorstw, z których wszystkie generują dziesiątki miliardów wolnych przepływów pieniężnych. Podstawowy model biznesowy Buffetta opiera się na pozyskiwaniu coraz większej liczby firm i poszerzaniu portfela Berkshire. A w następnej kolejności zapewnieniu, że każda z tych spółek posiada najwyższej jakości kadrę zarządczą, aby zwiększyć przepływy gotówkowe. Najbardziej interesujące w tegorocznym liście, było to, że Buffett nie mógł wykonać swojej pracy.

Według samego Warrena Buffetta:

W poszukiwaniach nowych, samodzielnych przedsiębiorstw kluczowe cechy, o które zabiegamy to: trwałe atuty konkurencyjne; sprawne i wysokiej jakości zarządzanie; dobre zwroty z aktywów netto niezbędnych do prowadzenia działalności; możliwości wewnętrznego wzrostu przy atrakcyjnych zwrotach; i najważniejsze rozsądna cena zakupu.”

To ostatnie kryterium, które Buffett bierze pod uwagę podczas selekcji spółek do zakupu, okazało się barierą dla praktycznie wszystkich transakcji, które Berkshire Hathaway sprawdziło w 2017 r. Ceny przyzwoitych, ale dalekich od spektakularnych firm osiągnęły najwyższy poziom.

Należy wziąć pod uwagę głęboką refleksję na temat tego, że gotówka Berkshire Hathaway wzrosła do imponującego poziomu 116 miliardów dolarów na koniec 2017 roku.

Mając tyle pieniędzy dostępnych na rachunkach, niewiele firm znajduje się poza zasięgiem Buffeta. Bez problemu te 116 miliardów dolarów wystarczyłoby, aby kupić jedną z 465, spośród 500 największych firm w Stanach Zjednoczonych – między innymi Nike, Starbucks, UPS, Netflix i czy Ford. Co więcej, Buffett miał wystarczającą ilość gotówki, aby zbiorowo nabyć całe dwadzieścia pięć najmniejszych firm w S&P 500 (w tym AutoNation, Staples, Bed Bath & Beyond) i wciąż pozostałoby jeszcze kilka miliardów dolarów dodatkowo do rozdysponowania.

Pomimo tak ogromnych możliwości finansowych, Buffet nie kupił żadnej z tych spółek.

Czemu? Ponieważ WSZYSTKIE są przecenione. Przeczytaj ten cytat ponownie:

Ceny przyzwoitych, ale dalekich od spektakularnych firm osiągnęły najwyższy poziom.

Napisał dalej: „Rzeczywiście cena wydawała się prawie nieistotna dla armii optymistycznych nabywców”. Inwestorzy zasadniczo płacą rekordowe ceny za udziały w firmach, które nawet nie są tak wspaniałe. Buffett bezpośrednio nie zalecał ludziom unikania nabywania akcji spółek, jednak jego czyny przemawiają głośniej niż słowa. Buffet nie kupuje.

Pomyśl o tym: jeden z najbogatszych ludzi na świecie – jeden z  największych odnoszących sukcesy inwestorów w historii – uważa, że ​​aktywa są zbyt drogie, aby je kupić.

Ludzie nie staną się bogatsi (lub pozostaną bogaci) poprzez kupowanie przeciętnych aktywów na najwyższych poziomach, kiedy są one przecenione. Czas na zakup akcji to czas, kiedy ceny się załamują, kiedy ceny spadają o 20-50% … wtedy można zdobyć najwyższej jakości aktywa za tak zwane „grosze”. I tak jak pewne jest to, że po nocy przychodzi dzień, notowania cen akcji spadną w przyszłości. Ceny aktywów finansowych zawsze zmieniają się w cyklach wzrostowych / spadkowych.

Jak sam Buffett napisał w raporcie rocznym:

„W ciągu najbliższych 53 lat nasze udziały (i inne oczywiście) będą miały spadki przypominające te z tabeli. Nikt nie może ci powiedzieć, kiedy to się stanie. Światło może w dowolnym momencie przejść z zielonego na czerwone, bez zatrzymywania na żółte.”

Musisz wiedzieć, że zawsze będą okresy paniki i strachu, wtedy ceny aktywów spadają gwałtownie. Ale „gdy pojawiają się poważne spadki, oferują one niezwykłe możliwości…

Aby w pełni wykorzystać nadarzające się możliwości, okazję do zakupu tanich akcji, wymagana jest odpowiednia amunicja, a mianowicie gotówka. Jeśli chcesz uzyskać aktywa finansowe najwyższej jakości, gdy ceny spadną do niskich poziomów, musisz być przygotowany i mieć płynność gotówkową. Nie możesz uzależnić swojego majątku od niepłynnych aktywów, których ceny właśnie się załamały.

To kolejny przykład, w którym działania Buffetta mówią więcej niż słowa.

W ciągu 2017 roku zwiększył stan gotówkowy Berkshire Hathaway do 116 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 35% w stosunku do roku poprzedniego.

Połącz te dwie obserwacje: Buffett NIE kupuje … i znacznie zwiększa swoją pozycję w płynnej gotówce.

To prawie tak, jakby przygotowywał się na poważny spadek notowań akcji … i szykował się do ogromnych zakupów, gdy aktywa staną się bardzo tanie.

Podsumowując, jeśli przymierzamy się do zakupu akcji jakiejkolwiek spółki przy obecnej sytuacji gospodarczej na świecie, to należy się poważnie zastanowić czy taka spółka nie jest przewartościowana, w większości przypadków spółki amerykańskie są przewartościowane i dlatego Buffett nie kupuje żadnej pomimo, iż w gotówce posiada 116 miliardów dolarów. Należy odrobić pracę domową, sprawdzić spółki, które dobrze prosperują i będą rozwijać się w przyszłości i gdy przyjdzie okazja, by nabyć je w okazyjnej cenie, to przeznaczamy na ten zakup dużą cześć gotówki, którą wcześniej odkładaliśmy na tą sytuację.

Czyny przemawiają głośniej niż słowa. A jego działania zdecydowanie warte są rozważenia.

Post o tym, jak analizować spółki, by stwierdzić czy bieżąca cena jest ceną w okazyjnej cenie, niebawem pojawi się na blogu.

 

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »