Press "Enter" to skip to content

Trump zabrania inwestowania w część chińskich firm

Zakaz dotyczy 31 podmiotów, w tym chińskich przedsiębiorstw lotniczych, stoczniowych i budowlanych.

Prezydent Donald Trump podpisał dekret zakazujący Amerykanom inwestowania w grupę chińskich firm, które według Stanów Zjednoczonych zaopatrują i wspierają chińskie służby bezpieczeństwa, wojskowe i wywiadowcze. Nakaz uniemożliwia amerykańskim firmom i osobom fizycznym posiadanie udziałów bezpośrednio lub za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, które obejmują dowolny z 31 podmiotów wskazanych przez Stany Zjednoczone jako pomagające w modernizacji Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) oraz chińskich służb wywiadowczych i bezpieczeństwa. Dotyczy to firm wcześniej zidentyfikowanych przez amerykański Departament Obrony.

Według administracji Donalda Trump’a, firmy te umożliwiają Chinom dostęp do specjalistycznej wiedzy i zaawansowanych technologii, by wspomóc PLA w rozwoju i przyjęciu bardziej agresywnej postawy na całym świecie. Do grupy podmiotów należą między innymi duże chińskie państwowe firmy lotnicze, stoczniowe i budowlane, a także firmy technologiczne, takie jak producent sprzętu do monitoringu wideo Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. Lista obejmuje między innymi takie podmioty jak China Mobile Communications Group, China Telecommunications Corporation, Huawei, Sinochem Group, China Railway Construction Corporation, Inspur Group czy Aviation Industry Corporation of China.

Obecna administracja wciąż stara się przeciwdziałać wzrostowi pozycji Pekinu jako globalnego konkurenta pod względem gospodarczym, politycznym i militarnym, a w wielu przypadkach uciekała się do prezydenckich dekretów i środków regulacyjnych, aby ograniczyć dostęp chińskich firm do technologii, rynków i finansowania w Stanach Zjednoczonych.

Dekret, który według amerykańskich przedstawicieli od miesięcy jest konsultowany, będzie zabraniał kupowania lub inwestowania w akcje, fundusze lub inne produkty finansowe, które dotyczą 31 firm począwszy od 11 stycznia 2021. Ponadto, inwestorzy do listopada 2021 r.  mają możliwość pozbycia się wszelkich inwestycji w papiery wartościowe obejmujące wspomniane podmioty.

Pod rządami swojego przywódcy Xi Jinpinga, Chiny realizują krajową strategię tak zwanej „fuzji wojskowo-cywilnej” opierającej się na współpracy firm prywatnych i państwowych w celu wspierania działań wojskowych i wywiadowczych. Strategia ta wzbudziła zaniepokojenie wśród polityków i ustawodawców w Waszyngtonie oraz chęć działania aby Stany Zjednoczone podjęły dodatkowe środki ostrożności przeciwko niektórym chińskim firmom, niezależnie od tego czy są one formalnie własnością rządu w Pekinie.

Firma znajdująca się na amerykańskiej czarnej liście jak Aviation Industry Corporation of China, buduje myśliwiec piątej generacji dla PLA a China Aerospace Science & Industry Corp., produkuje taktyczne i strategiczne systemy rakietowe. Oba podmioty są notowane na chińskich giełdach papierów wartościowych.

A Hong Kong Dragon Boat Festival of New York performer visits the New York Stock Exchange – (Getty Images)

Jest to pierwsze zdarzenie, kiedy administracja celuje w powiązania finansowe pomiędzy prywatnymi amerykańskimi inwestorami i instytucjami finansowymi a Chinami. Stanowi to kolejny krok na rzecz „oddzielenia” powiązań gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie produkty warte setki miliardów USD, próbując zablokować import i zachęcić amerykańskie firmy do przeniesienia działalności z Chin. Rynki finansowe obu krajów pozostają ze sobą ściśle powiązane, jednak powoli zaczyna się to zmieniać w wyniku amerykańskiej polityki.

W maju tego roku, federalny fundusz emerytalny (Thrift Savings Plan) wstrzymał plany inwestowania w chińskie akcje pod presją Kongresu i administracji. Następnie w sierpniu rząd naciskał na chińskie firmy do wycofania się z amerykańskich giełd papierów wartościowych, chyba że zapewnią one amerykańskim organom regulacyjnym większy dostęp do ich danych finansowych.

Źródło: WSJ, NYT

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »