Press "Enter" to skip to content

Szybka odpowiedź Chin na amerykańskie taryfy sektora high-tech

Chiny ogłosiły dzisiaj dodatkowe cła na produkty importowane ze Stanów Zjednoczonych, co może zwiększyć globalne obawy związane z wojną handlową pomiędzy największymi gospodarkami świata. Nie podano dokładnej daty wejścia w życie nowych opłat celnych, jednak chińskie Ministerstwo Handlu stwierdziło, że taryfy są tak zaprojektowane, by uderzyły w importowane produkty amerykańskie o wartości rocznej do 50 miliardów dolarów amerykańskich.

25-procentowy podatek od importu z USA obejmuje produkty takie jak soja, samochody i whisky, zakomunikował Pekin. Pełną listę produktów objętymi chińskimi taryfami celnymi można znaleźć tutaj.

Odpowiedź Pekinu nadeszła niecałe 24 godziny po tym, jak prezydent Donald Trump przedstawił chińską listę produktów, którego celem jest zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych. Sektory objęte taryfami administracji Donalda Trump’a obejmują produkty wykorzystywane w robotyce, technologii informacyjnej, technologii komunikacyjnej i lotnictwie.

Rozgrywka handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem wstrząsnęła inwestorami i podniosła obawy rynku, że spór może wkrótce przekształcić się w pełną wojenną wojnę handlową.

Zapytany, czy globalne rynki finansowe obecnie obserwują totalną wojnę handlową, główny strateg Goldman Sachs, Peter Oppenheimer, powiedział CNBC: “Myślę, że to zdecydowanie bitwa handlowa.”

“Wydaje mi się, że niepokój, jaki odzwierciedla rynek, może doprowadzić do eskalacji wojny uogólnionej” – dodał.
Zaproponowane przez Chiny środki zaradcze spowodowały w środę spadki na amerykańskiej giełdzie. 

“Sądzę, że Pekin bardzo chce pokazać, że nie będzie przedmiotem zastraszania” – powiedział w środę CNBC Neil Dwane, globalny strateg Allianz Global Investors. Ponadto dodał , że “Chiny postawią to jako odpowiedź na amerykańską agresję, a nie na bycie częścią problemu”

Źródło: https://www.cnbc.com/2018/04/04/china-new-us-tariffs-including-soy-cars-and-chemicals.html

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »