Last updated on 15 kwietnia 2020
Utrata dostępu do konta, w którym przechowywane są dochody Iraku ze sprzedaży ropy naftowej, doprowadzi do załamania w systemie finansowym.
Według informacji ujawnionych przez irackich urzędników państwowych, administracja Donalda Trumpa ostrzegła Irak przed wydaleniem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jeśli Amerykanie opuszczą Irak, państwo straci dostęp do konta bankowego w Rezerwie Federalnej Nowego Jorku, na które wpływają przychody ze sprzedaży irackiej ropy naftowej.
Irak, podobnie jak inne kraje, utrzymują rządowe rachunki bankowe w nowojorskim banku centralnym jako ważny mechanizm zarządzania finansami państwa. Blokada możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku, może spowodować kryzys płynności w systemie finansowym Iraku i dodatkowo negatywnie odbije się na gospodarce tego kraju.
Perspektywa dodatkowych sankcji gospodarczych
W konsekwencji przeprowadzenia amerykańskiego nalotu z 3 stycznia, w którym zginął gen. Qassem Soleimaniego, iracki parlament przegłosował rezolucję wzywającą premiera Adela Abdula-Mahdiego do podjęcia działań na rzecz wydalenia około 5.300 amerykańskich żołnierzy z kraju.
W odpowiedzi na popartą przez premiera rezolucję, prezydent Donald Trump zagroził nałożeniem sankcji gospodarczych na Irak, jeśli Stany Zjednoczone zostaną zmuszone do wycofania swoich wojsk. Ponadto, amerykański prezydent wspomniał o powietrznej bazie wojskowej, która jest niezwykle droga w utrzymaniu, za którą irakijczycy w najgorszym scenariuszu będą musieli zapłacić.
„Kosztowała miliardy dolarów, na długo przede mną. Nie wyjdziemy z Iraku, chyba że nam za to zapłacą”
Prezydent Donald Trump
Powtórka z historii
Zagrożenie finansowe nie jest teoretyczne, gdyż Irak doświadczył podobnej sytuacji w roku 2015. Stany Zjednoczone zawiesiły na kilka tygodni dostęp do rachunku banku centralnego z powodu obaw, że środki pieniężne przepływają do irańskich banków i Państwa Islamskiego. Rachunek został odblokowany, gdy Iracki bank centralny wprowadził ściślejszą kontrolę nad dystrybucją dolarów amerykańskich.
Od czasu obalenia reżymu Saddama Husseina, dolar amerykański stał się główną walutą kraju i duża część gospodarki opierała się wtedy na gotówce. Kiedy Irak potrzebował więcej papierowej waluty, była ona pobierana z konta bankowego kraju utrzymywanego w Rezerwie Federalnej.
Nowojorski FED nie podaje do publicznej wiadomości informacji, jaki jest aktualny stan rachunku. Jednak według sprawozdania finansowego Centralnego Banku Iraku, na koniec 2018 r. FED posiadał prawie 3 mld USD w depozytach jednodniowych.
Ograniczenie dostępu Iraku do amerykańskich dolarów może spowodować spadek wartości dinara, tak jak miało to miejsce w 2015 r. Taka dewaluacja krajowej waluty może doprowadzić do większych problemów gospodarczych.
Źródło: WSJ.
Be First to Comment