Press "Enter" to skip to content

Ruszają testy chińskiej cyfrowej waluty

Po latach wstępnych badań, uruchomiono pierwsze testy działania nowej cyfrowej waluty.

Chiński Ludowy Bank Centralny uruchomił pilotażowy program testów cyfrowej waluty, wewnątrz czterech dużych miastach w Shenzhen, Suzhou, Chengdu i Xiong’an, aby usprawnić funkcjonalność chińskiej waluty. Po latach wstępnych badań, sięgających początku 2014 roku, w końcu udało się uruchomić pierwsze testy na większą skale, w czasie rzeczywistym.

Nowa cyfrowa waluta, która nie ma oficjalnej nazwy, jest znana pod wewnętrznym skrótem „DC / EP” lub „digital currency/electronic payment”. Jak informują przedstawiciele banku, planuje się umożliwić dostęp do niektórych funkcji waluty, części obecnym kryptowalutom, w tym Bitcoin i nowo tworzonej przez Facebook’a – Libry. Pomimo braku anonimowości, którą dają bitcoiny i inne kryptowaluty, chińscy bankierzy obiecują chronić prywatność użytkowników.

Głównym celem wdrożenia cyfrowej waluty ma być zastąpienie części chińskiej bazy monetarnej lub gotówki w obiegu. Jak na razie nie ma mowy o zastąpieniu innych składowych podaży pieniądza w kraju, takich jak depozyty bankowe czy salda utrzymywane przez prywatne platformy płatnicze. 

Zdjęcie: SHEN SHI/ZUMA PRESS

Instytut badawczy podległy pod bank centralny uważa, że w najbliższym czasie nowy rodzaj waluty nie będzie dostępny w całym kraju oraz w dużych ilościach, a przeprowadzany program testowy nie uruchomi inflacji cenowej.

Według chińskiego urzędnika państwowego z bezpośrednią wiedzą na ten temat, w dzielnicy we wschodnim mieście Suzhouw w Xiangcheng, w przyszłym miesiącu rząd zacznie wypłacać urzędnikom służby cywilnej połowę subwencji na transport w ramach testu dla miasta. Pracownikom rządowym zalecono, aby zainstalowali specjalnie utworzoną aplikację na swoich smartfonach, na konto której ma wpłynąć cyfrowa waluta.

Testowi będzie podlegać operacja przelewu cyfrowej waluty z aplikacji na istniejące konto bankowe, lub operacja bezpośredniej transakcji u wybranych sprzedawców.

W przygotowaniach do wprowadzenia oficjalnej cyfrowej waluty, Chiny są wiele kroków naprzód w porównaniu do innych krajów. W ostatnich latach korzystanie z gotówki w formie banknotów gwałtownie spadło, a płatności za pomocą smartfonów stały się tak powszechne, że wielu Chińczyków, zwłaszcza młodszych mieszkańców miast, nie nosi już ze sobą portfeli ani gotówki na zakupy. Zamiast tego korzystają z usług WeChat Pay i Alipay firmy Tencent Holdings Ltd., obsługiwanych przez Ant Financial Services Group, spółkę zależną Alibaba Group Holding Ltd.

Dowiedz się więcej: Kto przoduje w kluczowych sektorach technologicznych?

Według Chińskiego Ludowego Banku Centralnego przejście na obsługiwany przez rząd system płatności cyfrowych pomoże zwalczać pranie brudnych pieniędzy, hazard i finansowanie terroryzmu. Cyfrowa waluta ma być sposobem na poprawę wydajności transakcji w swoim systemie finansowym.

W rozwoju nowego systemu płatniczego uczestniczy nie tylko bank centralny, ale także cztery największe banki państwowe w Chinach. Zrzuty ekranu aplikacji portfela cyfrowej waluty, wykonane przez jeden z banków, Agricultural Bank of China Ltd., rozpowszechniły się w internecie w zeszłym tygodniu. Zrzuty ekranu rzekomo przedstawiają różnorodne funkcje, w tym pozwalają urzytkownikom na śledzenie transakcji nowej waluty, zarządzanie ich kontami i łączenie portfela z istniejącymi kontami bankowymi.

Źródło: WSJ.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »