Press "Enter" to skip to content

Rosyjskie rezerwy złota najwyższe od dekady

Nie tak dawno raport amerykańskiego Departamentu Skarbu0 wykazał, że Federacja Rosyjska upłynniła swoje aktywa dolarowe w rekordowym tempie, sprzedając cztery piąte amerykańskiego długu rządowego wyrażonego w amerykańskiej walucie o wartości $81 miliardów, zaledwie w ciągu dwóch miesięcy. Akcja wyprzedaży rozpoczęła  się w kwietniu, kiedy Stany Zjednoczone nałożyły uciążliwe sankcje na sojuszników prezydenta Władimira Putina

Rosyjski Bank Centralny nie zaktualizuje szczegółów dotyczących swoich zagranicznych udziałów do końca tego roku, ale są już pewne wskazówki.  Miesięczne statystyki zamieszczone na stronie internetowej Banku Rosji pokazują, że depozyty w innych bankach centralnych, instytucjach międzynarodowych i pożyczkodawcach zagranicznych wzrosły o równowartość 47 miliardów dolarów w kwietniu i maju tego roku.

Prezydent Władimir Putin od dawna wyraża się przeciwko monopolowi dolara, nawet odnosząc się do Stanów Zjednoczonych jako pasożyta za życie ponad możliwości jakie posiada. W maju tego roku, po tym, jak zaprzysiężono go na czwartą kadencję, rosyjski przywódca posunął się dalej i wezwał do odejścia od dolara amerykańskiego, aby wzmocnić ekonomiczną suwerenność kraju. Jednak łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Zwłaszcza w kraju, który swoje główne towary eksportowe, czyli ropę i gaz ziemny sprzedaje za amerykańskie dolary, co prezydent Władimir Putin określił jako pułapką , z której Rosjanie muszą się uwolnić. Mimo wszystko Bank Centralny Rosji musi utrzymywać pewien poziom amerykańskich dolarów w swoich rezerwach walutowych, aby zagwarantować pomóc bankom komercyjnym w zarządzaniu płynnością i interweniować na rynkach walutowych w razie potrzeby. Wiele największych firm w kraju zarabia w amerykańskiej walucie, natomiast większość swoich wydatków, w tym podatków i wynagrodzeń, płatnych jest w rosyjskich rublach.

Zgodnie z najnowszymi danymi Rosyjskiego Banku Centralnego udział dolara amerykańskiego w rosyjskich rezerwach walutowych na koniec 2017 r. wynosił około 430 miliardów dolarów, natomiast udział ten wzrósł do około 46 procent z nieco ponad 40 procent rok wcześniej. Waluta Euro stanowiło prawie 22 procent całych rezerw walutowych Federacji Rosyjskiej,  to znaczy spadek porównując dane za 2009 rok kiedy łączny udział stanowił 43,8 procent.

Wraz z ucieczką od amerykańskiego długu, Bank Centralny Federacji Rosyjskiej w dużym tempie kupuje inne aktywo, które od wieków uważane jest za oazę stabilności i bezpieczeństwa, a mianowicie złoto. Moskwa zakupiła około 106 ton złota od początku 2018 roku, a łączne rezerwy złota zbliżają się aktualnie do 2000 ton metrycznych. W tym samym okresie udział złota w całkowitych rezerwach Rosji wzrósł z zaledwie 2,5 procent do ponad 17 procent. Jeszcze dekadę temu rosyjskie rezerwy złota wynosiły jedynie 500 ton.

W ostatnich latach Banki Centralne wielu krajów odchodzą od długo akceptowanej praktyki utrzymywania swojego złota za granicą. Nie tak dawno Turecki Bank Centralny zaczął wycofywać w przyspieszonym tempie swoje złoto z amerykańskiej Rezerwy Federalnej do Ankary. Na przestrzeni miesięcy widać wyraźnie, że było to w pełni zamierzone działanie chociażby mając na uwadze napięte stosunki amerykańsko-tureckie, przez zbliżenie w stosunkach z Rosją. Administracja Prezydenta Donalda Trumpa, grozi nałożeniem sankcji na tureckich przedstawicieli rządowych, a Prezydent Turcji Erdogan wspomina o zakupie rosyjskiego sprzętu wojskowego do obrony rakietowej.

Wcześniej podobne działania były podejmowane przez Banki Centralne Holandii, Niemiec, Austrii i Wenezueli, repatriując całość lub część swoich fizycznych rezerw złota z Nowego Jorku lub innych zachodnich Banków Centralnych. Do grona państw troszczących się o powrót swoich rezerw złota zaliczyć jeszcze trzeba Węgry i Belgię.

Złote operacje repatriacyjne nie były pozbawione trudności. W 2013 roku, kiedy Niemcy rozpoczęły repatriację złota ze Stanów Zjednoczonych doszło do opóźnień w pełnej dostawie niemieckiego złota, kiedy Amerykanie powołali się na trudności logistyczne. W tamtym roku  zwróconych zostało jedynie 5 ton z 300 ton, co  dało początek teoriom, że Stany Zjednoczone wstrzymują ten proces i nie posiadają takiej ilości złota w swoich skarbcach. 

Amerykańskie obligacje skarbowe i waluta amerykańska, która służy de facto jako globalna waluta, są obecnie uważane za jedne z najbardziej niezawodnych aktywów o wysokiej płynności na świecie. Jednak w epoce globalnej niestabilności gospodarczej wynikającej z napięć między Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, Chinami i Rosją oraz obaw związanych z globalną wojną handlową, metale szlachetne są postrzegane jako aktywo zapewniające bezpieczeństwo i dywersyfikację ryzyka.

Przy całkowitym globalnym niezabezpieczonym zadłużeniu, które w czerwcu tego roku osiągnęło wartość 247 bilionów amerykańskich dolarów, złoto postrzegane jest przez wielu ekonomistów jako niezawodny skarbiec wartości, który pomimo iż podlega fluktuacjom i manipulacjom to sytuacja sztucznego zaniżania jego wartości nie może trwać wiecznie. Tego samego nie można powiedzieć o długoterminowych obligacjach skarbowych (amerykańskich lub innych), które mogą stracić na wartości, gdyby duży posiadacz długu nagle zacznie pozbywać się tego aktywa lub gdy dowolny kraj stanie na granicy bankructwa. I choć złoto jest mniej płynne niż obligacje skarbowe, to w przypadku kryzysu, takiego jak załamanie się istniejącego globalnego systemu finansowego, złoto nadal zachowałoby funkcję środka płatniczego.

Federacja Rosyjska znalazła się w pierwszej piątce krajów z największymi rezerwami złota i jeśli utrzyma tendencje wzrostową to w ciągu następnej dekady, Moskwa może zająć trzecie miejsce w tym szlachetnym gronie państw. W perspektywie średnio i długoterminowej kraj mógłby powrócić do rekordu za czasów Związku Sowieckiego kiedy rezerwy złota wynosiły 2800 ton.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »