Press "Enter" to skip to content

Rosyjskie rezerwy złota na rekordowym poziomie

Według nowych informacji, Rosja jest obecnie szóstym co do wielkości posiadaczem złota po Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Francji i Chinach. Bank Centralny Rosji poinformował, że krajowe rezerwy złota wzrosły do ​​równowartości 455,2 miliarda dolarów w okresie od 2 do 9 marca 2018 roku, dzięki wyższym ceną złotego kruszcu w ostatnim czasie.

Analitycy rosyjscy  twierdzą, że jeśli obecne tempo zakupów złota będzie kontynuowane, Rosja może zdetronizować Chiny jako piątego pod względem wielkości posiadacza kruszców już w pierwszym kwartale 2018 r. Chińskie rezerwy złota wynoszą obecnie 1 842 tony. Zakup złotego kruszcu przez Rosję osiągnął rekordowy poziom 223 ton w ubiegłym roku, co stanowi 17,7% ogółu rosyjskich rezerw. Od czerwca 2015 r. dodał do swoich rezerw ponad 558 ton złota.

Według danych Gold.org, Bank Centralny Rosji ponad dwukrotnie zwiększył tempo zakupów złota, aby osiągnąć cel wyznaczony przez prezydenta Władimira Putina, aby zmniejszyć podatność Rosji na zagrożenia geopolityczne. Rosyjskie rezerwy złota wzrosły o ponad 500 procent od 2000 roku.

Natomiast, według Światowej Rady Złota, Rosja jest nie tylko największym oficjalnym nabywcą złota, ale także trzecim na świecie największym producentem na świecie, a Bank Centralny skupuje cenny kruszec z krajowych kopalń przez banki komercyjne. W ciągu ostatnich 10 lat szacuje się, że w Rosji wydobyto ponad 2000 ton złota, a roczna produkcja ma wzrosnąć do 400 ton do 2030 roku.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »