Press "Enter" to skip to content

Rosja wycofuje się z Traktatu o otwartych przestworzach

Traktat miał chronić przez konfliktem zbrojnym między Moskwą a Zachodem.

Rosja przykładem Stanów Zjednoczonych decyduje wycofać się z Traktatu o otwartych przestworzach, porzucając część struktur kontroli zbrojeń utworzonych podczas zimnej wojny zapobiegających konfliktowi między Moskwą a Zachodem.

Piątkowe oświadczenie Rosji stawia nową administrację amerykańskiego prezydenta elekta przed wyzwaniem ustalenia nowych międzynarodowych przepisów dotyczących kontroli zbrojeń. Prezydent Donald Trump wycofał się z porozumienia argumentując, że Moskwa narusza jego przepisy a poza tym Traktatem powinny zostać objęte również Chiny, bez których staje się on przestarzały i nieaktualny. Stany Zjednoczone opuściły układ o otwartych przestworzach w listopadzie zeszłego roku i nie wyraziły zgody na przedłużenie umowy, która ma wygasnąć już w przyszłym miesiącu. Układ zbrojeniowy ograniczał liczbę rosyjskich i amerykańskich głowic jądrowych.

Moskwa kategorycznie zaprzeczyła łamaniu porozumień o kontroli zbrojeń, w tym wielostronnego Traktatu o otwartych przestworzach, który zezwala Rosji i Zachodowi na przeprowadzanie lotów rozpoznawczych nad swoimi terytoriami.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o decyzji wycofania się z układu ze względu na brak postępów w usuwaniu przeszkód dla dalszego funkcjonowania porozumienia. Moskwa obawia się, że wycofanie się Stanów Zjednoczonych ogranicza jej dostęp do amerykańskiego terytorium, podczas gdy sojusznicy Waszyngtonu w Europie mogą kontynuować przeloty nad rosyjskim terytorium w celu zebrania danych wywiadowczych, które mogłyby zostać przekazane Stanom Zjednoczonym.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w grudniu zeszłego roku, że bez dostępu do amerykańskiego terytorium Traktat jest dla Moskwy bez znaczenia. Ostrzegł, że zerwanie traktatów może doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego skrytykowała działania Rosji o porzuceniu układu o otwartych przestworzach.

Sytuacja komplikuje się dla prezydenta elekta Joe Bidena w celu ewentualnego ponownego przystąpienia do porozumienia sprzed trzech dekad. Utrudnieniu ulegnie gromadzenie informacji wywiadowczych przez sojuszników Waszyngtonu, w tym europejskich członków NATO, którzy są bardziej podatni geograficznie na jakąkolwiek agresję ze strony Moskwy. Ścieżka wycofania się z układu trwa sześć miesięcy, otwierając okno do ewentualnych rozmów i negocjacji.

Wrażliwa infrastruktura pod obserwacją Moskwy

Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu podejrzewają, że Rosja wykorzystywała swoje loty nad terytorium Stanów Zjednoczonych do zbierania informacji o wrażliwej infrastrukturze i uzupełniania luk w zasięgu satelitarnym.

Dziesięciu europejskich sygnatariuszy Traktatu wyraziło w zeszłym roku ubolewanie z powodu wycofania się Stanów Zjednoczonych. Wyrazili jednak obawy co do zastosowania się Moskwy do nowych realiów.

Prezydent elekt nie wskazał jednoznacznie, czy podejmie próbę ponownego przystąpienia do porozumienia, ale odniósł się krytycznie do decyzji Donald’a Trump’a. Argumentował, że porozumienie cieszy się silnym poparciem sojuszników, a problemy z przestrzeganiem przez Rosję powinny być rozwiązywane w ramach procedur spornych zawartych w Traktacie.

Administracja Bidena stoi w obliczu zbliżającego się terminu przedłużenia jedynego pozostałego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi traktatu o nazwie New Start, dotyczącego broni jądrowej. Ogranicza on liczbę głowic jądrowych po każdej stronie. Traktat wygasa w pierwszym tygodniu lutego bieżącego roku. Obie strony podjęły próby uzgodnienia wydłużenia terminu obowiązywania porozumienia, jednak postępów wciąż brakuje.

Poprzedni wpis dotyczący Chin i globalnego handlu: Firmy będą musiały dokonać wyboru

Traktat INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu), który zakazywał posiadania rakiet lądowych o zasięgu od 300 mil do 3400 mil, upadł w 2019 roku po wycofaniu się administracji prezydenta Trumpa. Amerykanie oskarżają Rosjan o naruszenie zapisów porozumienia, testując i rozmieszczając swój pocisk manewrujący 9M729 zdolny do użycia broni jądrowej.

Źródło: WSJ

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »