Press "Enter" to skip to content

Przełom w sprawie amerykańskiego terminalu LNG

Przełom w sprawie amerykańskiego terminalu LNG. W czwartek, amerykański organ nadzoru energetycznego przełamał impas w sprawie zatwierdzania nowych projektów dotyczących eksportu gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Pięcioosobowa komisja energetyczna (The Federal Energy Regulatory Commission) (FERC) zatwierdziła projekt budowy terminalu mało znanej firmy do eksportu skroplonego gazu ziemnego.

Firma Venture Global LNG Inc. poinformowała, że budowa terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie o wartości 5 miliardów dolarów rozpocznie się najszybciej jak to będzie możliwe. Precedens komisji w zatwierdzeniu projektu, może stać się regułą do akceptacji kilku następnych projektów budowy nowych terminali, które są na liście oczekujących. Ameryka może wkrótce doświadczyć drugiej fali gazowego eldorado. Na początku miesiąca Exxon Mobil i Qatar Petroleum podpisały umowę z na przeprojektowanie amerykańskiego terminalu LNG.

Dwóch dyrektorów wykonawczych Venture Global LNG Inc., Bob Pender i Mike Sabel poinformowałi, że budowa terminalu we współpracy z FERC i innymi agencjami może rozpocząć się natychmiast, jeśli firma otrzyma zamówienie od FERC i 20-letnie umowy kupna-sprzedaży skroplonego gazu.

Źródło: Bloomberg©

TRUDNOŚCI PRACY KOMISJI

Spekulacje odnoście różnicy zdań w samej komisji i przyszłości samego projektu były podsycane, gdy projekt Venture Global został usunięty z porządku obrad grudniowego posiedzenia komisji. W związku ze śmiercią komisarza Kevina McInture w styczniu bieżącego roku, komisja była podzielona w głosowaniu w stosunku ​​2:2 między Demokratów i Republikanów. Komisarz z Partii Demokratycznej Cheryl LaFleur zagłosowała jednak za zatwierdzeniem projektu, natomiast jej kolega partyjny Rich Glick, nie zgadzał się z czwartkowym zamówieniem.

Jednak osiągnięto kompromis polegający na obliczeniu rocznych limitów emisji gazów cieplarnianych jaki projekt ten może osiągnąć w całkowitej emisji gazów Stanów Zjednoczonych.

„Komisja ma teraz wytoczoną ścieżkę postępowania i precedens wobec wydawania innych, większych certyfikatów LNG” – powiedział Mike McKenna, republikański komisarz. „To naprawdę ważne.”

Firma Venture Global ma podpisane 20-letnie kontrakty z Royal Dutch Shell Plc i BP Plc na 80 procent zdolności eksportowej Calcasieu Pass. Według FERC zakład ma produkować około 10 milionów ton rocznie gazu, ale może zwiększyć wydajność do 12 milionów ton rocznie przy optymalnych warunkach pracy. Terminal będzie składał się z około dziewięciu mniejszych zakładów produkcyjnych.

Od 2015 r. tylko dwa duże projekty zostały zatwierdzone do budowy – Shell’s LNG Canada w październiku 2018 r. i Golden Pass Exxon Mobil Corp. na początku tego miesiąca.

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE, BEZPIECZEŃSTWEM NARODOWYM

Zastępca sekretarza ds. energii, Dan Brouillette zwiastował decyzję FERC jako ważny przełom, nie tylko dla samego projektu Venture Global, ale także dla budowy niezbędnej infrastruktury wykorzystywanej w eksporcie amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do krajów, które pragną uniezależnić się od rosyjskich dostaw.

„Wpływ dzisiejszej decyzji jest oczywiście znacznie większy” niż tylko ta jedna aprobata, powiedział Brouillette w wywiadzie telefonicznym. „Czujemy się nieco silni, że bezpieczeństwo energetyczne jest równoznaczne z bezpieczeństwem narodowym”, szczególnie w odniesieniu do krajów europejskich, które są obecnie uzależnione od Rosji w kwestii energetycznej.

„Dzisiejsza decyzja FERC pozwala nam rozwijać infrastrukturę niezbędną do poprawy ich europejskiej różnorodności energetycznej” – powiedział zastępca sekretarza ds. energii, Dan Brouillette.

 

Źródło: Bloomberg©

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »