Press "Enter" to skip to content

Powstanie nowy gazociąg do Europy

Grecja, Cypr i Izrael podpisały umowę dotyczącą budowy gazociągu o długości 1.900 km, ze złóż gazu ziemnego ze wschodniej części Morza Śródziemnego do Europy.

Pomimo silnego sprzeciwu Turcji co do eksploatacji owych złóż gazu, kraje europejskie dążą do ukończenia inwestycji do roku 2025 r. Pragną zdywersyfikować i uniezależnić się od dotychczasowych źródeł dostaw surowca energetycznego.

W zeszłym roku rządy europejskie i Izrael zgodziły się na realizację projektu o nazwie EastMed. Jest to projekt o wartości szacunkowej od 6 do 7 miliardów dolarów. W początkowej fazie eksploatacji przesył gazu ma wynieść około 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Ma przebiegać przez izraelskie i cypryjskie wody terytorialne, a następnie na grecką wyspę Kreta. Dalej ku lądowej część Grecji i kończąc przy gazowej sieci we Włoszech.

Ceremonia podpisania umowy odbyła się podczas uroczystej ceremonii w Atenach, podczas której uczestniczyli Ministrowie energii Grecji, Izraela i Cypru – Kostis Hatzidakis, Yuval Steinitz i Yiorgos Lakkotrypis.

Turecki sprzeciw

W zeszłym miesiącu turecki przedstawiciel rządowy powiedział, że nie ma potrzeby budowania kolejnego gazociągu, ponieważ istnieje gazociąg transanatolijski prowadzący do Europy.

Co więcej rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy powiedział, że jakikolwiek projekt ignorujący prawa Turcji i cypryjskich Turków do zasobów naturalnych, we wschodniej części Morza Śródziemnego zakończy się niepowodzeniem.

„Do wykorzystania zasobów naturalnych, we wschodniej części Morza Śródziemnego i dostarczenia ich na rynek w Europie, najbardziej korzystną pod względem ekonomicznym oraz bezpieczeństwa jest trasa przebiegająca przez terytorium Turcji.” – rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis, cypryjski prezydent Nicos Anastasiades i izraelski premier Benjamin Netanyahu wspólnie stwierdzili, że umowa nie zagraża w żaden sposób jakiemukolwiek państwu.

„Umowa wspiera wspólny cel w osiągnięciu pokoju, bezpieczeństwa i stabilności nie tylko energetycznej. Szczególnie we wrażliwym regionie wschodniego Morza Śródziemnego” – Nicos Anastasiades.

Niestabilność regionu

Region cierpi z powodu braku infrastruktury wydobycia i przesyłu ropy oraz gazu ziemnego, a stosunki polityczne między krajami – w tym Cypru, Grecji, Egiptu, Izraela, Libanu i Syrii – są napięte w wielu kwestiach.

Podpisanie umowy budowy gazociągu EastMed następuje kilka tygodni po tym, jak Turcja i Libia osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia morskich granic w basenie Morza Śródziemnego. Grecja, Cypr i Izrael zdecydowanie odrzucają warunki porozumienia. Niektórzy analitycy wskazują, że utworzenie turecko-libijskiej granicy specjalnej strefy ekonomicznej może być barierą do realizacji budowy gazociągu.

Projekt gazociągu jest własnością IGI Poseidon, wspólnego przedsięwzięcia należącego do greckiej firmy gazowej DEPA i włoskiej grupy energetycznej Edison.

Źródło: Reuters.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »