Press "Enter" to skip to content

Izrael zezwala na eksport medycznej marihuany

Gabinet Izraela zatwierdził w niedzielę ustawę zezwalającą na eksport medycznej marihuany w celu zwiększenia dochodów państwa i sektora rolnego. Krytycy przyjętej ustawy obawiają się, że może ona doprowadzić do bardziej rekreacyjnego wykorzystania leku.

Ustawa, poparta w ubiegłym miesiącu przez parlament, zezwala firmom zatwierdzonym przez organ nadzoru i policję na eksport konopi medycznych do krajów, które pozwalają na ich użycie. Izraelskie media stwierdziły, że sprzedaż za granicę może rozpocząć się w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy. Niektórzy ustawodawcy próbowali zablokować legislację obawiając się, że więcej upraw może trafić na izraelskie ulicę.

Firmy izraelskie – korzystające z korzystnego klimatu i wiedzy w zakresie technologii medycznych i rolniczych – należą do największych na świecie producentów marihuany. Rząd szacuje, że eksport może zwiększyć dochody z podatków o 1 miliard szekli (273 miliony dolarów). Jednocześnie projekt ustawy nakłada surowe przepisy na eksporterów i za naruszenia prawa przewiduje kary więzienne i surowe kary pieniężne.

Shai Babad, dyrektor generalny ministerstwa finansów, powiedział, że izraelska technologia w marihuanie medycznej znacznie poprawia życie milionów ludzi, którzy używają jej jako stałe remedium. Ponadto, Babad powiedział, że nowe prawo „doprowadzi do rozwoju gospodarki, rolnictwa, przemysłu i medycyny w Izraelu”.

Obecnie osiem firm uprawia konopie indyjskie w Izraelu, z których wiele otworzyło hodowle za granicą, aby wejść na międzynarodowy rynek. Dziesiątki właścicieli firm poprosiło o zezwolenie rządu do eksportu. „Rynek izraelski długo czekał na otrzymanie rządowego zezwolenia na eksport, a Tefen jest dobrze przygotowany do wszelkich kolejnych następstw zatwierdzonej ustawy” – powiedziała Yona Levy, prezes Tefen, producenta marihuany medycznej. Levy powiedział, że w ramach międzynarodowych inicjatyw firma nawiązała strategiczną współpracę, która pomoże jej w penetracji rynku europejskiego przez Portugalię.

Źródło: Reuters© Tekst oryginalny

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »