Press "Enter" to skip to content

Grupa G7 za tymczasowym zawieszeniem obsługi długów

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G7 uzgodnili podczas wideokonferencji, że ze względu na pandemię koronawirusa należy finansowo i technicznie wesprzeć państwa najbiedniejsze.

Państwa G7 popierają plan tymczasowego zawieszenia obsługi długów przez biedne kraje, „aby mogły one stawić czoło problemom sanitarnym i ekonomicznym” związanym z pandemią – napisano we wspólnym oświadczeniu. Ewentualne zawieszenie spłaty długów tych państw musi zostać „zaaprobowane przez kredytodawców z grupy G20 oraz (…) Klubu Paryskiego” – ustalono. 

 Wcześniej minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire poinformował, że najważniejsi światowi wierzyciele ze względu na pandemię koronawirusa przyjęli moratorium na spłaty długów najbiedniejszych krajów, a szczegóły tego planu zostaną sfinalizowane w środę.

76 krajów, w tym 40 z Afryki subsaharyjskiej, spełnia warunki, aby można było zawiesić spłaty ich długów – powiedział dziennikarzom Le Maire.

Wierzyciele rządowi z Klubu Paryskiego oraz Chiny zawieszą spłaty kredytów na sumę 12 mld w ramach tego porozumienia. Prywatni wierzyciele zgodzili się dobrowolnie odłożyć spłatę lub zrefinansować 8 mld dolarów długu – poinformował przedstawiciel francuskiego resortu finansów.

Z 32 mld dol., które najbiedniejsze kraje powinny zapłacić w tym roku w ramach obsługi długów, pozostałe 12 mld dol. to kredyty udzielone przez takich pożyczkodawców, jak Bank Światowy i inne międzynarodowe instytucje. Le Maire wezwał je, by przyłączyły się do inicjatywy dotyczącej zawieszenia spłat

Źródło: PAP.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »