Press "Enter" to skip to content

Globalny dług rządowy na rekordowym poziomie

Zgodnie z opublikowanym „Global Government Debt Chart Book” przez Fitch Ratings, światowy dług rządowy wynosi obecnie aż 66 bilionów dolarów, jest to około dwa razy tyle, co w 2007 r. kiedy rozpoczął się kryzys finansowy.

„Poziom zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych jest wysoki, co sprawia, że ​​wiele krajów jest słabo przygotowanych do zacieśnienia finansowego, ponieważ globalne stopy procentowe zaczynają się zwiększać” – powiedział w swoim oświadczeniu James McCormack, szef ratingów Fitch

Po dekadzie, kiedy światowe banki centralne utrzymywały niskie stopy procentowe i przyczyniały się do sytuacji w której spłata długu była znacznie mniej kosztowna, zmieniają swoje podejście i zaczynają stosować normalizującą politykę pieniężna. Na przykład amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe osiem razy od końca 2015 r., a jego pozostałe banki centralne na całym świecie kończą ekstremalne środki łagodzenia kryzysu finansowego.

Zadłużenie w krajach rozwiniętych utrzymuje się dość stabilnie na poziomie około 50 bilionów dolarów od 2012 roku, chociaż nie jest tak w przypadku Stanów Zjednoczonych. Całkowity dług publiczny rządu amerykańskiego skoczył z 15,2 biliona dolarów do 21,9 biliona dolarów, czyli 44 procent w tym okresie, według danych Departamentu Skarbu.

Fitch zauważył, że całkowite amerykańskie zadłużenie jest prawie 10 razy wyższe niż we Francji, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii łącznie.

Podczas gdy zadłużenie USA wyróżnia się wśród większych gospodarek, ma wiele przedsiębiorstw w krajach rozwijających się.

Fitch infromuje, że dług w krajach rozwijających się wzrósł o 50 procent w okresie od 2012 r., z 10 bilionów do 15 bilionów dolarów. Liderami w tym okresie proporcjonalnie był Bliski Wschód i Afryka Północna, ze wzrostem o 104 procent, a Afryka subsaharyjska na poziomie 75 procent. Te dwa regiony mają jednak nie więcej niż 1 bilion dolarów długu.

11 państw posiadających rating „AAA” odpowiada za 40 procent obciążenia długu. Niższej oceniane kraje „B” stanowiły około 3 procent globalnego długu publicznego.

Jednak jakość kredytów pogorszyła się z biegiem lat, a dług rynków wschodzących, z wyłączeniem Chin, wykazuje średnią ocenę nieco poniżej „BB +”, która jest najniższa od 2005 r. i oznacza perspektywę spekulacyjną.

„Powszechne zjawiska, które wpływały na ​​ratingi państw w ciągu ostatnich kilku lat, ponownie będą dominować w 2019 r., w tym zaostrzenie warunków udzielania państwowych pożyczek , wahania cen surowców oraz zmiany polityczne i geopolityczne” – powiedział McCormack. „Spowolnienie wzrostu gospodarczego w niektórych krajach może zepchnąć na pierwszy plan obawy fiskalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie pozycje w odniesieniu do długu publicznego.”

Dług Stanów Zjednoczonych zaczął przyspieszać na przełomie XXI wieku. Łącznie wzrósł o 85 procent do 10,6 biliona dolarów podczas dwóch kadencji byłego prezydenta George’a W. Busha, o kolejne 88 procent do 19,9 biliona dolarów podczas prezydenta Baracka Obamy i wzrósł o 10 procent w ciągu pierwszych dwóch lat kadencji prezydenta Donalda Trumpa.

 

Źródło: CNBC© Tekst oryginalny

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »