Press "Enter" to skip to content

Gazprom podpisuje list intencyjny w sprawie budowy gazociągu do Pakistanu

Pakistan podpisał porozumienie z Gazpromem, rosyjskim gigantem energetycznym, w zakresie działalności poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu oraz studium wykonalności dla dostaw gazu ziemnego do Pakistanu z Bliskiego Wschodu poprzez gazociąg morski z możliwością  rozszerzenia projektu na inne kraje Azji Południowej-Wschodniej.

List intencyjny między Gazpromem a pakistańskim Inter State Gas Systems (ISGS), jest najnowszym z serii porozumień energetycznych między Pakistanem i Rosją, wrogami podczas Zimnej Wojny, których wzajemne stosunki polityczne w ostatnich latach stają się coraz lepsze.

„Porozumienie przewiduje wspólne studium wykonalności dotyczące dostaw gazu z Bliskiego Wschodu z możliwością objęcia projektem krajów Azji Południowo-Wschodniej”, poinformował Gazprom, nie podając szczegółowych informacji, co do kraju z którego miałyby być realizowane dostawy.

Budowa morskiej nitki gazociągu ma potrwać od trzech do czterech lat, wraz z całą pomocniczą infrastrukturą obejmującą podziemny magazyn gazowy czy instalacją odsalania. Szacunkowy koszt projektu to około 10 miliardów dolarów. Gazprom przeprowadzi wstępne studium wykonalności gazociągu z wykorzystaniem własnego finansowania. Co więcej porozumienie daje możliwość udziału Gazpromu w pakistańskim rynku zasilania energią elektryczną z gazu ziemnego.

Jak podaje minister do spraw ropy naftowej, według podpisanego porozumienia, Pakistan będzie importował od 500 milionów do 1 miliarda metrów sześciennych gazu dziennie ze źródeł Bliskiego Wschodu.

Sprawa rurociąg poprowadzonego z Iranu, była od dawna omawiana przez pakistańskich urzędników, ale jego powodzenie zostało zakwestionowane ze względu na delikatną sytuację geopolityczną w Azji Południowej i rywalizację między Indiami i Pakistanem.

Amerykańskie sankcje wobec Iranu są również poważną przeszkodą dla większości projektów gazociągów w regionie, a według pakistańskich mediów koszt morskiej odnogi gazociągu z Iranu do Pakistanu i dalej do Indii miał wynieść około 10 miliardów dolarów.

Rurociąg Północ-Południe o wartości 2 miliardów dolarów, dostarczający gaz z pakistańskich regionów nadbrzeżnych do obszarów przemysłowych na północy został wstrzymany w 2015 roku z powodu sporu dotyczącego opłat i sankcji ze strony USA przeciwko rosyjskiemu konglomeratowi państwowemu Rostec.

Serbia rozpocznie budowę odcinka rurociągu TurkStream w przeciągu dwóch miesięcy

Serbia planuje rozpocząć budowę odcinka gazociągu TurkStream, w celu tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego do Europy w marcu lub kwietniu, powiedział w czwartek szef państwowego serbskiego Srbijagas.

Dusan Bajatovic poinformował, że firma Gastrans, odpowiedzialna za projekt, zabezpieczyła pierwszą część finansowania w kwocie 300 milionów euro (340 milionów dolarów) od swoich udziałowców.

Gastrans jest własnością szwajcarskiego South Stream Serbia, w którym rosyjski Gazprom posiada 51 procent udziałów, natomiast Srbijagas posiada resztę udziałów.

Gazprom planuje budowę odnogi gazociągu TurkStream z Turcji, docelowo do krajów Europy przez Bułgarię, Serbię i Węgry. Projekt jest częścią planów Kremla, aby pominąć tranzyt poprzez gazociągi na Ukrainie, obecnie główną trasę tranzytową dla rosyjskiego gazu do Europy i umocnić jej pozycję na rynku europejskim.

Planowany 400-kilometrowy odcinek przez Serbię połączy Serbski system przesyłowy gazu ziemnego z systemem Bułgarii i Węgier. Bajatovic powiedział, że projekt na terytorium Serbii powinien zostać zakończony do 15 grudnia 2019 roku.

Przewidywany potencjał przesyłu nowego rurociągu wynosi 13,88 miliarda metrów sześciennych rocznie.

Źródło: Reuters©

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »