Press "Enter" to skip to content

Firmy będą musiały dokonać wyboru

Przepisy przewidują zakaz przestrzegania przez chińskie firmy zagranicznych przepisów

Pekin odpowiada na ostatnie amerykańskie ograniczenia wymierzone w chińskie firmy. Władze w Pekinie planują zakazać chińskim firmom i obywatelom przestrzegania zagranicznych przepisów i sankcji, które uważają za nieuzasadnione. Opublikowane w sobotę nowe przepisy zezwalają również firmom na pozywanie do chińskich sądów tych, którzy przestrzegają prawa stanowionego przez inne państwa.

Nowe zasady zostały wprowadzone jako odpowiedź na nałożone przez Stany Zjednoczone ograniczenia na chińskie firmy. Obejmują one między innymi blokowanie niektórym chińskim firmom, między innymi Huawei Technologies Co., pozyskiwania niektórych komponentów wyprodukowanych przez amerykańskich lub zagranicznych dostawców czy też dostępu do amerykańskiej technologii. Chociaż nowe zasady nie wymieniły żadnych konkretnych zagranicznych przepisów ani sankcji, to zwiększają presję na amerykańskie i inne zagraniczne firmy prowadzące działalność w Chinach. Będą one zmuszone do wyboru między przestrzeganiem amerykańskiego a chińskiego prawa.

W tym miesiącu, prezydent elekt Joe Biden przygotowuje się do objęcia urzędu i nasuwa się pytanie, czy zmieni kurs wobec Pekinu i obali działania podjęte przez administrację prezydenta Donald’a Trump’a. 

Jak informuje chińskie Ministerstwo Handlu, nowo obowiązujące przepisy mają na celu blokowanie wszelkich zagranicznych ograniczeń, które w nieuzasadniony sposób zabraniają chińskim obywatelom lub firmom angażowania się w normalną działalność gospodarczo-handlową z państwem trzecim lub jego obywatelami.

Podano, że firmy czy osoby indywidualne borykające się z jakimikolwiek zagranicznymi ograniczeniami, muszą zgłosić się do Rady Stanu w ciągu 30 dni. Dodatkowo, jeśli poniosły z tego tytułu straty, będą mogły wnosić pozwy do chińskich sądów starając się o odszkodowanie. 

Walka o dominację technologiczną

Stany Zjednoczone i Chiny ścierają się w walce o dominację w globalnej sferze technologicznej. W wyniku działań administracji prezydenta Trump’a wielu amerykańskich i zagranicznych dostawców ograniczyło zakres swoich kontaktów biznesowych z chińskimi firmami. Nowe zarządzenie Pekinu może w pewnym stopniu zneutralizować wpływ nałożenia kolejnych amerykańskich lub innych zagranicznych sankcji, które mają zastosowanie do chińskich firm. Stworzy to mechanizm prawny, który pozwoli Chinom na wydawanie zakazów, które będą mogły być egzekwowane przez sądy.

Chiny chcą wykorzystać ramy prawne, aby zniechęcić firmy do dobrowolnego przestrzegania amerykańskich sankcji finansowych, gdy nie jest to prawnie wymagane. W obliczu restrykcji zastosowanych przez Stany Zjednoczone wobec chińskich firm, Pekin ostrzegał przed środkami zaradczymi, choć dotychczas w większości przypadków nie były one konkretne.

W grudniu zeszłego roku, chińskie Ministerstwo Handlu i Krajowa Komisja Rozwoju i Reform, ze względów bezpieczeństwa narodowego opublikowały zasady przeglądu inwestycji zagranicznych w sektorach rolnictwa, energetyki i technologii informatycznych, które mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

Ogłoszone w sobotę nowe przepisy wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. To, jak skuteczne się okażą w praktyce, zależy od tego jak Chiny zamierzają je wdrożyć i wyegzekwować. 

Źródło: WSJ

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »