Press "Enter" to skip to content

Exxon Mobil i Qatar Petroleum finalizują umowę przekształcenia amerykańskiego terminalu LNG

Amerykański Exxon Mobil i Qatar Petroleum ogłosiły ostateczną decyzję o sfinansowaniu projektu o wartości 10 miliardów dolarów na eksport skroplonego gazu ziemnego u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

Decyzja ta przesuwa najnowszy terminal eksportowy napędzający rosnące dostawy amerykańskiego LNG, lub gazu ziemnego chłodzonego do postaci płynnej, do podróży zagranicznych. Departament Energii w ubiegłym miesiącu prognozował, że LNG będzie odgrywać główną rolę w USA, eksportując więcej energii niż importuje do 2020 r., Czego nie udało się osiągnąć przez prawie 70 lat.

Plan eksportu LNG z terminalu Golden Pass Exxon potwierdza renesans produkcji amerykańskiej energii. Obiekt został pierwotnie zbudowany w celu importu LNG, ale gwałtowny wzrost produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady spowodował, że amerykański sektor gazowy szuka nabywców za granicą.

Exxon mówi, że prace zmierzające do przeprojektowania terminalu w pobliżu Port Arthur w Teksasie, wzdłuż granicy z Luizjaną, rozpoczną się w tym kwartale. Gigant naftowy oczekuje, że zakład rozpocznie działalność w 2024 r. i szacuje, że będzie w stanie wyprodukować około 16 milionów ton LNG każdego roku.

Kanał żeglugowy na granicy Teksasu i Luizjany jest miejscem dla terminalu LNG Sabine Pass obsługiwanego przez Cheniere, pierwszej firmie naftowej w rozwijającym się hubie eksportowym Gulf Coast.

Państwowa firma energetyczna Qatar Petroleum, partner biznesowy Exxon w projekcie Golden Pass ma 70 procent udziałów w projekcie. Katar, największy na świecie producent LNG, niedawno zdecydował się opuścić kartel OPEC zrzeszający największych producentów ropy naftowej, twierdząc, że zamierza bardziej skupić się na rozszerzeniu działalności w zakresie gazu ziemnego.

Exxon posiada pozostałe 30 procent udziałów w projekcie, w części swojego planu inwestycyjnego opiewającego na 50 miliardów dolarów w amerykańskie zakłady produkcyjne w ciągu najbliższych pięciu lat, ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża.

„Golden Pass zapewni niezawodną, ​​długoterminowe możliwości dostaw skroplonego gazu ziemnego na globalne rynki gazu, pobudzi lokalny wzrost i stworzy tysiące miejsc pracy” – powiedział w komunikacie prasowym prezes i dyrektor generalny Exxon Darren Woods.

Exxon i Qatar Petroleum współpracowały wcześniej w Argentynie, Brazylii i Mozambiku.

 

Źródło: CNBC© Tekst oryginalny.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »