Press "Enter" to skip to content

Egipt regionalnym centrum dystrybucji gazu do Europy i Azji?

W związku ze staraniami w celu przekształcenia się w regionalny gazowy hub, Egipt był gospodarzem East Med Gas Hub i zgromadził przedstawicieli rządowych z Izraela, Cypru, Grecji, Jordanii, Włoch i Palestyny. W poniedziałek na dorocznym spotkaniu BHGE we Florencji we Włoszech Egipski minister ds. Ropy naftowej Tarek El-Molla powiedział CNBC, że gaz może wspomóc proces pokojowy w regionie.

Oczekuje się, że Kair stanie się eksporterem gazu netto do końca 2019 r., a El-Molla zaznaczył, że kraj poszukuje zainteresowania z zewnątrz w sektorze gazowym – szczególnie po sukcesie egipskiego złoża gazu Zohr na Morzu Śródziemnym, obsługiwanego przez włoską firmę energetyczną Eni.

„Widzieliśmy duże zainteresowanie międzynarodowych firm naftowych różnymi możliwościami jakie oferujemy w Egipcie, czy to w nowych obszarach przygranicznych, jak Morze Czerwone, czy w zachodniej części Morza Śródziemnego w Egipcie.”

„Wciąż jesteśmy na dobrej drodze i naprawdę zwiększamy i przyspieszamy wszystkie działania związane z ropą naftową i gazem w Egipcie. Mamy impet i dzięki sukcesowi pierwszej fazy Zohr (pola gazu ziemnego w Egipcie), jesteśmy bardziej pewni, że możemy robić o wiele większe, znacznie lepsze i podobne projekty”.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w sektorze naftowym i gazowym w Egipcie osiągnęły 10 miliardów dolarów w całym roku podatkowym 2017/18, powiedział El-Molla egipskiej gazecie w sierpniu zeszłego roku i spodziewa się co najmniej tego samego w 2018/2019. W grudniu El Molla powiedział, że Egipt podpisał ponad 12 umów poszukiwawczo-wydobywczych z międzynarodowymi koncernami naftowymi (IOC) w 2018 roku.

Podczas gdy sektor naftowy i gazowy może być dobrodziejstwem dla rządu pod względem przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, rząd chce przyciągnąć więcej inwestycji do innych sektorów. Arabska wiosna 2011 roku i obalenie ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka zakłóciło inwestycję w Egipcie. Zmusiło to Egipt w 2016 roku do złożenia prośby o udzielenie  trzyletniej pożyczki o wartości 12 miliardów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Warunkiem pożyczki było to, by Egipt rozpoczął program reform, który obejmował zmniejszenie dopłat do paliwa, wprowadzenie podatku VAT i uwolnienie kursu jego waluty, funta egipskiego. Egipt jest chwalony przez MFW za przestrzeganie programu, a Fundusz widzi w tym roku spadek deficytu budżetowego i stopy bezrobocia. MFW przewiduje wzrost PKB o 5,5 procent w 2019 roku.

 

Źródło: CNBC© Tekst oryginalny

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »