Press "Enter" to skip to content

Czy prezydent Xi Jinping umocni się przy władzy?

Rządowa agencja informacyjna Xinhua donosi o niedzielnej propozycji Komitetu Centralnego rządzącej obecnie Komunistycznej Partii Chin, która zakłada zniesienie w zapisach konstytucyjnych zasady, mówiącej o tym, iż prezydent jak i wiceprezydent Chin nie mogą sprawować tej funkcji dwa lata z rzędu. Zatwierdzenie tego zapisu, pozwoliło by obecnie sprawującemu stanowisko prezydenta Chin, Xi Jinpong’owi na utrzymanie się przy władzy po zakończeniu jego dotychczasowej kadencji, która przypada w roku 2023.

W poniedziałek rozpocznie się dyskusja nad projektem zmiany w konstytucji na posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego. Propozycja znosząca dwu kadencyjności władzy zostanie poddana pod głosowanie podczas dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) – odpowiednik chińskiego parlamentu.

W ciągu całej historii komunistycznych Chin, żaden polityk nie piastował stanowiska prezydenta dłużej niż 10 lat. Reuters podkreśla, że parlament chiński składa się z osób lojalnych wobec partii, więc propozycja zmian nie powinna zostać zablokowana. Największy wpływ na rozwój komunistycznych Chin mieli Mao Zedong i Deng Xiaoping. Najwyżsi przywódcy pozostawali liderami partii – sekretarzami generalnymi KPCh – a formalnie najwyższe stanowisko – prezydenta ChRL – zajmowali ich protegowani.

Podczas zeszłorocznego XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping, wyznaczył ambitne plany rozwoju Chin do 2050 roku, kiedy Chiny mają stać się państwem o „pionierskich, światowych wpływach”. Wraz z zaplanowanym rozwojem kraju pozycja Chin na arenie międzynarodowej ma ulec umocnieniu. Modernizacja armii chińskiej również stanowi ważny punkt programu rozwojowego. W przedstawionym planie zakłada się, że chińskie wojska zostaną w całości zmodernizowane do roku 2035, natomiast do roku 2050 siły zbrojne komunistycznych Chin mają być światowej klasy. Xi Jinping podkreślił, że w modernizacji sił zbrojnych dokonany został „historyczny przełom” i wezwał zarazem, aby umocnić całkowitą kontrolę Partii nad armią. Prezydent zapewnił, że nawet po umocnieniu swojej pozycji Chiny będą prowadziły „niezależną i pokojową politykę zagraniczną”. – Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani prowadzić polityki ekspansjonizmu – powiedział Xi.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »