Press "Enter" to skip to content

Chiny z kontraktem na iracką ropę

Według państwowej firmy naftowej SOMO, chińska firma pokonała europejskich konkurentów

Chińska firma ZhenHua Oil wygrała wielomiliardowy kontrakt na dostawy irackiej ropy naftowej. Irak stara się zebrać dodatkowe fundusze, aby wzmocnić krajową gospodarkę dotkniętą załamaniem cen ropy naftowej przez ogólnoświatową pandemię koronawirusa.

Kraje bogate w ropę naftową, którym brakuje dochodów, często polegały na umowach z klauzulą przedpłaty, aby zebrać częściowo fundusze wcześniej. Bagdad do tej pory tego nie robił. Jest to pierwszy tego typu przypadek, kiedy Bagdad wykorzystuję mechanizm przedpłaty w handlu międzynarodowym. W tego typu umowach nabywca ropy staje się faktycznym pożyczkodawcą, a zabezpieczeniem kredytu staje się ropa naftowa.

Kontrolowana przez irackie państwo firma SOMO, zaoferowała dostawę około 130 000 baryłek ropy dziennie przez okres pięciu lat. Według agencji Bloomberg, firma zażądała zapłaty z góry za jeden rok dostaw, co przy obecnych cenach daje kwotę ponad 2 mld USD. Jednak zwycięzca kontraktu ma swobodę wyboru w kontekście daty i miejsca dostaw ropy w ciągu najbliższego roku. W normalnych warunkach, ropa z Bliskiego Wschodu jest sprzedawana ze ścisłymi klauzulami uniemożliwiającymi także handlowcom i rafineriom odsprzedaży do różnych regionów świata. Jednak ten zapis w umówię, również nie będzie obowiązywał przez rok.

Wyłączenie tej klauzuli zostało prawdopodobnie uznane za wystarczająco korzystne, aby zrekompensować fakt, że przedpłata jest nieoprocentowana dla Iraku. Kraje zwykle płacą odsetki za otrzymaną przedpłatę z góry. Poinformowano, że mechanizm został zatwierdzony przez iracki rząd. 

Część kontraktu z przedpłatą jest jedną z największych w najnowszej historii, chociaż mniej niż rekordowa umowa na 10 mld USD, które rosyjski państwowy Rosnieft zebrał w 2013 roku od Vitol Group i Glencore Plc.

Podczas, gdy wszyscy główni eksporterzy ropy naftowej znacząco ucierpieli ze spadku cen surowca energetycznego to ocenia się, że Irak znajduje się na jednej z najsłabszych pozycji. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, iracka gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o około 11%. Dodatkowo rząd zdecydował się na osłabienie krajowego dinara o prawie 20% w stosunku do dolara w grudniu zeszłego roku. Była to pierwsza dewaluacja waluty od czasu inwazji Stanów Zjednoczonych w 2003 roku.

Obecna sytuacja finansowa utrudnia irackiemu rządowi pozyskiwanie funduszy w sposób konwencjonalny na rynku obligacji. Rentowność obligacji denominowanych w USD wynosi 8,2%, co jest obecnie jednym z najwyższych poziomów.

Chińska firma ZhenHua wydobywa i sprzedaje ropę naftową. Firma odegrała dużą rolę w tak zwanej „globalnej” polityce energetycznej Pekinu. Inwestuje w koncesje na wydobycie ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kazachstanie i Birmie, a także handluje ropą pochodzącą z takich krajów, jak Kuwejt, Brazylia i Republika Konga.

Firma została założona w 2003 roku jako spółka zależna największego chińskiego państwowego kontrahenta zbrojeniowego, znanego jako Norinco. Według strony internetowej ZhenHua sprzedaje dziennie około 1,3 miliona baryłek ropy i gotowych produktów.

Pozostałe główne chińskie spółki naftowe to Unipec, Chinaoil i Sinochem. W przeszłości owiane względną tajemnicą, te państwowe firmy zyskują na znaczeniu wraz ze wzrostem konsumpcji ropy w Chinach.

W języku mandaryńskim „ZhenHua” oznacza „ożywić Chiny”.

Źródło: Bloomberg.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »