Press "Enter" to skip to content

Chiny tną stopę rezerwy obowiązkowej

Chiński bank centralny poinformował o kolejnej obniżce ilość gotówki, którą banki muszą przechowywać jako rezerwy. Tym samym, chińskie banki będą miały około 114,91 mld dolarów dodatkowych środków, w celu stymulowania stopniowo spowalniającej gospodarki.

Ludowy Bank Chin (LBC) zdecydował, ze skutkiem od 6 stycznia, o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej banków o 50 punktów bazowych. Decyzja obniży poziom rezerwy do 12,5 % dla dużych banków. Od początku 2018 r. LBC obniżyło stopę rezerwy obowiązkowej aż osiem razy, argumentując koniecznością pobudzenia chińskiego wzrostu gospodarczego, który jest najniższy od 30 lat.

Wielu analityków i inwestorów spodziewa się ogłoszenia przez Pekin kolejnych środków zaradczych. Osiągniecie wstępnego porozumienia w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i poprawiające się dane gospodarcze mogą okazać się jedynie tymczasowe.

„Obniżka obowiązkowej stopy rezerw dla banków pomoże zwiększyć zaufanie inwestorów i wesprze chińską gospodarkę, która stopniowo się stabilizuje” – powiedział Wen Bin, ekonomista z Minsheng Bank w Pekinie.

Wen Bin spodziewa się kolejnej obniżki stopy rezerwy obowiązkowej pod koniec tego miesiąca. Zwiększenie płynności finansowej w tym momencie zredukowałoby ryzyko kryzysu niewypłacalności banków przed świętem Nowego Roku Księżycowego, kiedy popyt na gotówkę w Chinach gwałtownie rośnie. Rekordowa niespłacalność rat kredytowych i problemy płynności w niektórych mniejszych chińskich bankach wyjątkowo zwiększyły obciążenie chińskiego systemu finansowego.

Zdaniem Ludowego Banku Chin ogólna płynność w systemie bankowym ma pozostać na stabilnym poziomie przed Nowym Rokiem Księżycowym.

Spośród nowo uwolnionych funduszy, małe i średnie chińskie banki otrzymają około 120 miliardów juanów. Przedstawiciele banku centralnego Chin zalecają wykorzystać te środki do finansowania małych lokalnych przedsiębiorstw.

Niższa rezerwa obowiązkowa zmniejszy roczne koszty finansowania banków o 15 miliardów juanów, co może zmniejszyć presję na marże wynikające z ostatnich reform stóp procentowych. W ramach starań Pekinu mających na celu obniżenie finansowania banków, w zeszłym tygodniu podjęto decyzję, że od 1 stycznia istniejące pożyczki o zmiennym oprocentowaniu zostaną zmienione na nową stopę referencyjną.

Analitycy twierdzą, że umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która ma zostać podpisana w tym miesiącu, złagodzi tylko częściowo wywieraną presję na chińską gospodarkę. Osłabienie wynika również ze spadku popytu krajowego i globalnego, spowolnienie inwestycji i osłabienie zaufania biznesu.

Dalsze luzowanie polityki monetarnej Chin

W zeszłym roku, chińskie organy regulacyjne ograniczyły finansowanie bardziej ryzykownych przedsiębiorstw, przez co mniejsze prywatne firmy zmagają się z problemem uzyskania zewnetrznego finansowania swoich przedsięwzieć. Pomimo zaleceń Pekinu, banki komercyjne niechętnie udzielają pożyczek tego typu firmom. Prywatne przedsiębiorstwa uznawane są za bardziej ryzykowne od przedsiębiorstw państwowych.

W poprzednim roku, Chiny zaczęły dokonywać umiarkowanych obniżek stóp procentowych dla kredytów, aby obniżyć koszty finansowania przedsiębiorstw. Tang Jianwei, ekonomista z Bank of Communications w Szanghaju, spodziewa się w tym roku od dwóch do trzech obniżek obowiązkowej stopy rezerwowej i dalszego obniżenia podstawowej stopy procentowej o 25-30 pb.

Żródło: Reuters.

Podziel się:


One Comment

  1. WOJAK 11 lutego 2020

    rurociagi niesa do obrony mozliwe – tysiace kilometrow i co jeden dron podleci i dziore zrobi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »