Press "Enter" to skip to content

Chiny deklasują Stany Zjednoczone w produkcji energii jądrowej

Według International Energy Agency (IEA), Chiny potroją swój potencjał nuklearny w ciągu najbliższych 20 lat, wypierając USA jako państwo numer jeden w produkcji energii jądrowej.

“Chiny wracają silne. Obecnie na świecie w budowie jest około 60 elektrowni jądrowych, a ponad jedna trzecia z nich budowana jest właśnie w Chinach. Chiny rosną w siłę i dzięki temu wkrótce zobaczymy Chiny wyprzedzające Stany Zjednoczone pod względem produkcji energii jądrowej ” – powiedział Fatih Birol, cytowany przez Marketwatch.

Obecnie Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem energii jądrowej, odpowiedzialnym za ponad 30% światowej produkcji energii elektrycznej z elektrowni atomowych. 99 reaktorów jądrowych w kraju wyprodukowało 805 miliardów kWh w 2016 r., prawie 20% całkowitej produkcji energii elektrycznej. Na chwilę obecną w budowie są dwa reaktory. Od przeszło 60 lat, Stany Zjednoczone są liderem w branży energii jądrowej, jednak stoją one przed poważnymi problemami, które mogą doprowadzić do utraty przewagi.

Stany Zjednoczone nie inwestują wystarczająco dużo w cały łańcuch infrastrukturalny związany z pozyskiwaniem energii z uranu, bardziej słyszy się o cięciu kosztów związanych z finansowaniem projektów czystej energii. Administracja Donalda Trumpa zaproponowała cięcie wydatków energetycznych na rok fiskalny 2019. Środki przeznaczone dla Departamentu Energii na 2019 rok, mają w głównej mierze zostać przeznaczone na bezpieczeństwo w zakresie podtrzymania narodowych zapasów broni jądrowej, a także na uporządkowanie miejsc i obszarów zanieczyszczonych przez federalne programy nuklearne. Pomimo znaczących zasobów uranu znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych, około 90% uranu wykorzystywanego w komercyjnych reaktorach jądrowych jest importowana z Kanady, Rosji, Australii czy Kazachstanu. Co ciekawe, w roku 2013 doszło do kontrowersyjnego przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej, obecnie nazywaną Uranium One, przez państwową rosyjską spółkę Rosatom. Spółka Uranium One posiada aktywa w uranie, które są kluczowym materiałem do produkcji broni jądrowej. Dzięki tej umowie Rosja jest w stanie posiadać około 20 procent zdolności produkcyjnych USA w zakresie uranu. Jednak Colin Chilcoat, specjalista ds. Zagadnień energetycznych, który obszernie napisał na temat rosyjskich transakcji energetycznych, powiedział, że firma wydobywa około 11 procent uranu w USA.
Umowa została zatwierdzona przez dziewięć agencji rządowych z Komitetem Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), między agencyjną grupą, która sprawdza, w jaki sposób niektóre inwestycje zagraniczne mogą wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe. Departament Stanu pod Clinton był jedną z tych agencji, choć Clinton powiedziała w telewizji WMUR-TV w 2015 roku, że nie była “osobiście zaangażowana” w porozumienie.

Ponadto, Stany Zjednoczone nie robią zbyt wiele, aby przedłużyć żywotność istniejących instalacji.

Source: U.S. Energy Information Administration, Preliminary Monthly Electric Generator Inventory

Średni wiek amerykańskich reaktorów komercyjnych wynosi około 36 lat. Najstarszymi działającymi reaktorami są Oyster Creek w New Jersey i Nine Mile Point 1 w Nowym Jorku. Oba reaktory zostały uruchomione w dniu 1 grudnia 1969 roku. Najnowszym reaktorem, który wchodzi do użytku jest Tentssee, Watts Bar Unit 2, który rozpoczął działalność w 2016 roku. Na chwilę obecną w budowie są dwa reaktory i nie ma żadnych informacji o tym, aby uruchomiono budowę kolejnych reaktorów w przyszłości.

Produkcja energii jądrowej spadła w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach, ponieważ elektrownie są wygaszane przez zaawansowany wiek. Wygaszenie stacji nuklearnej Fort Calhoun w październiku 2016 r. była piątym odstąpieniem od energii jądrowej od 2013 r. Kilka innych zakładów ogłosiło plany przejścia na emeryturę w najbliższej przyszłości (w tym Oyster Creek, Pilgrim, Palisades Unit 1 i Indian Point Units 2 i 3 ) o łącznej mocy ponad 4 GW. Ponadto Pacific Gas & Electric ogłosiły, że nie będą ubiegać się o przedłużenie licencji na elektrownię jądrową Diablo Canyon, co oznacza, że jednostki Diablo Canyon Units 1 i 2, o łącznej mocy ponad 2 GW, zostaną wycofane do czasu ich aktualnych licencji, wygasają odpowiednio w 2024 i 2025 roku.

Source: U.S. Energy Information Administration, Annual Energy Outlook 2016 and Monthly Energy Review (United States), and International Energy Outlook 2016 (all other countries)


Prognozy EIA szacują, że całkowita globalna produkcja energii jądrowej wzrośnie o 73% do 2040 r., z 2,6 trylionów kilowatogodzin w 2015 r. do 4,5 trylionów kilowatogodzin w 2040 r. Kraje, które nie są częścią Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (kraje spoza OECD) stanowią 86% tego wzrostu, przy czym same Chiny stanowią ponad 54% całkowitego wzrostu. Oczekuje się, że rosnące możliwości nuklearne Chin wyprodukują rocznie ponad 1,2 trylionów kilowatogodzin energii elektrycznej do roku 2040.

W 2015 r. Chiny miały 34 działające reaktory jądrowe, o łącznej mocy 27 gigawatów (GW). Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną i rozwiązać problemy ochrony środowiska, Chiny wdrożyły długoterminową strategię rozwoju energetyki jądrowej. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w latach 2010-2014 Chiny dodały 10 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 18 GW. Wynikający z tego wzrost generacji jądrowej o 53 miliardy kilowatogodzin stanowił 79% wzrostu generacji jądrowej we wszystkich krajach nienależących do OECD w tym okresie.

Chiny mają w budowie dodatkowe 20 reaktorów, które, jeśli zostaną ukończone, zwiększą istniejącą moc o ponad 22 GW. Przy obecnym wskaźniku budowy w Chinach jeden reaktor wchodzi do sieci co pięć miesięcy. Według zarówno chińskiej State Power Investment Corporation (SPI), jak i oceny Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego w 13-letnim Planie Chin, ogłoszonym w marcu 2016 r., Komitet Chińskiego Funduszu Energetyki ma zatwierdzić od sześciu do ośmiu nowych reaktorów jądrowych każdego roku do 2020 r. Stanowi to dodatkowe 34 do 45 GW, zwiększając moce produkcyjne w Chinach do prawie 90 GW do 2025 r. do 2032 r. Chiny mają przewyższyć Stany Zjednoczone jako kraj o największej produkcji energii elektrycznej z energii jądrowej.

Oprócz chińskiej potrzeby zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, chińska strategia jądrowa pomaga rozwiązać problemy ochrony środowiska. Chiny są obecnie największym na świecie emitentem związanych z energią emisji dwutlenku węgla i największym na świecie konsumentem węgla. Budowa nowych mocy jądrowych zwiększy zdolność Chin do zaspokajania rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną bez zwiększania zużycia paliw kopalnych związanych z emisją dwutlenku węgla.

Source: U.S. Energy Information Administration, Annual Energy Outlook 2016 and Monthly Energy Review (United States), and International Energy Outlook 2016 (all other countries)


Produkcja energii jądrowej w krajach nienależących do OECD w Azji (w szczególności w Chinach i Indiach) przekroczyła OECD w Azji (Japonia i Korea Południowa) w 2012 r. po tymczasowym zamknięciu wszystkich 54 japońskich reaktorów jądrowych. Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in wspomniał w zeszłym roku, że kraj wstrzyma plany budowy nowych elektrowni jądrowych i nie wydłuży żywotności istniejących elektrowni, dążąc do stopniowego wycofania energii jądrowej. Natomiast Japonia ma przywrócić część mocy nuklearnej, przewiduje się niewielki wzrost zdolności produkcyjnych w tych krajach po 2020 roku. Jednak przywracanie zdolności energii jądrowej Japonii stoi pod wielkim znakiem zapytania. Tymczasem oczekuje się, że wzrost energetyki jądrowej w Chinach i Indiach utrzyma się do 2040 r., Przy czym Chiny dominują wzrost w regionie. Oczekuje się, że zarówno OECD Europe, jak i OECD Americas (w tym Stany Zjednoczone) utrzymają obecne poziomy wytwarzania energii jądrowej do 2040 r. Do 2028 r. Oczekuje się, że wytwarzanie energii jądrowej w krajach nienależących do OECD przekroczy zarówno OECD Europe, jak i OECD Americas.

“Chiny uczą się przez działanie, obniżając koszty i dlatego są gotowe do eksportu technologii i są bardziej opłacalne niż inne. I rzucają wyzwanie znanym eksporterom, takim jak USA, Japonia, Korea i kraje europejskie “, powiedział Fatih Birol dodając, że Chiny będą głównym motorem zmian na rynku energii w nadchodzących latach.

“Jeszcze pięć miesięcy temu chiński rząd podjął decyzję o ograniczeniu zużycia węgla i przejściu do skroplonego gazu ziemnego. W rezultacie chiński import LNG wzrósł o ponad 50 procent, a ceny LNG podwoiły się z 6 do 12 dolarów w Azji w rejonie Pacyfiku “- powiedział.

“Kiedy Chiny się zmieniają, wszystko się zmienia…Nowa chińska polityka energetyczna oznacza nową fazę dla globalnych rynków energii” – dodał.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »