Press "Enter" to skip to content

Chiński plan ma przyciągnąć zagraniczne inwestycje

W Chinach powstanie największy obszar wolnego handlu

Chiny formalizują opracowany projekt ustawy zmieniającej status południowej prowincji, wyspy Hainan. A wszystko to następstwie pilotażowego programu, którego celem było przetestowanie unikalnej polityki zerowych ceł, niskich stawek podatkowych i uproszczonego systemu podatkowego. Dzięki temu wyspa Hainan stanie się największym obszarem wolnego handlu w Chinach a porty morskie w Haiko i Sanya mają przyciągnąć zagraniczne inwestycje.

Projekt ustawy, który został poddany ocenie przez Narodowy Kongres Ludowy, jest poddany do publicznego dyskusji do 29 stycznia bieżącego roku. Propozycja ustawy jest zgodna z ogłoszonym w czerwcu 2020 r. generalnym planem przekształcenia całej prowincji jako port wolnego handlu o zasięgu globalnym.

Prowincja Hainan, najbardziej znana ze swoich piaszczystych plaż i kurortowego wybrzeża, leży na pierwszej linii integracji Chin z krajami Azji Południowo-Wschodniej. Według przedstawionej ustawy, przekształcenie będzie składać się z dwóch etapów. W ramach pierwszego etapu generalnego planu, który jest obecnie wprowadzany w życie, część importowanych towarów ma zostać zwolnionych z opłat cenach. W drugiej fazie po roku 2025, wszystkie towary spoza listy restrykcyjnej będą zwolnione z opłat celnych.

Projekt wprowadza testowaną politykę w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak nie zawiera jeszcze szczegółowych przepisów dotyczących stawek podatkowych. Zgodnie z planem, przedsiębiorstwa zarejestrowane w prowincji Hainan i prowadzące znaczącą działalność gospodarczą promującą krajowy przemysł, będą opodatkowane według obniżonej stawki podatku od osób prawnych wynoszącej 15% do roku 2025 r. w porównaniu ze zwykłą stawką 25%. Po roku 2025 polityka ta ma zostać rozszerzona na wszystkie sektory przemysłu.

Wprowadzona ma zostać również „negatywna lista” określająca sektory, w których inwestycje zagraniczne będą zakazane. Przewiduje się również, że ułatwienia inwestycyjne będą koncentrować się na nadzorowaniu procesów i sukcesywnym wdrażaniu systemu inwestycji zagranicznych w oparciu o zasadę „wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone”.

Chińska Krajowa Komisja Rozwoju i Reform oraz chińskie Ministerstwo Handlu, dnia 31 grudnia 2020 roku opublikowały mniej restrykcyjną listę sektorów z zakazem inwestycji zagranicznych. Lista ta ma zacząć obowiązywać od 1 lutego bieżącego roku. Stopniowo mają zostać również dopuszczone zagraniczne fundusze do sektorów takich jak górnictwo, e-commerce oraz badania rynkowe i społeczne.

Wskazano w projekcie ustawy ustanowienie systemu zarządzania przepływem funduszy transgranicznych, który odpowiadałby potrzebom liberalizacji, ułatwień w handlu i inwestycjach na wysokim szczeblu. Złożono po raz kolejny obietnicę stopniowego otwierania rynku kapitałowego i zezwolenia do zadłużania się chińskich niefinansowych przedsiębiorstw za granicą. 

Chińskie władze na potrzeby strefy wolnego handlu, zamierzają utworzyć wyspecjalizowany organ sądowy, który będzie zajmował się sprawami cywilnymi, administracyjnymi i karnymi w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. W szczególności mają być prowadzone sprawy dotyczące patentów, tajnych technologii, oprogramowania komputerowego, nowych odmian roślin, układów scalonych i znaków towarowych. Zdaniem chińskich władz ten wyspecjalizowany organ wzmocni ochronę praw własności intelektualnej w prowincji, stworzy jeszcze korzystniejszy klimat biznesowy.

Według oficjalnych danych, w pierwszej połowie 2020 r. organy sądowe Hainan rozpatrzyły 989 sprawy z zakresu praw własności intelektualnej. Szacuje się, że w przyszłym roku możliwe będzie rozpatrywanie około 4.000 tego typu spraw.

W tej chwili Chiny mają trzy sądy zajmujące się prawami własności intelektualnej, znajdujące w Pekinie, Szanghaju i Kantonie (południowa prowincja Guangdong). Prowadzą one wyłącznie postępowania cywilne i administracyjne.

W ciągu niespełna zeszłego roku władze prowincji Hainan zainwestowały około 66,4 mld juanów (około 10,16 mld USD) w dziewiętnaście kluczowych projektów, promujących budowę strefę wolnego handlu w Hainan.

Według lokalnych władz, 12 projektów zostało już zrealizowanych, a reszta jest na etapie realizacji. Do kluczowych inicjatyw należy zagospodarowanie głębinowego złoża gazu Lingshui, które ma zostać oddane do użytku w 2021 r., projekt rozbudowy międzynarodowego lotniska Meilan w stolicy Haikou, inwestycje w działalność badawczą szpitala w Boao na wschodzie wyspy.

W październiku 2020 r. Hainan Development and Reform Committee przedstawił plan inwestycyjny dotyczący kluczowych projektów na rok 2021, który obejmuje inwestycje w rozwój turystyki, przemysł zaawansowanych technologii, wysokiej jakości usługi i szereg innych dziedzin.

Źródło: Nikkei, Tass

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »