Press "Enter" to skip to content

Brytyjsko-marokański węzeł komunikacyjny

Połączenie komunikacyjne kontynentów uczynią Maroko przedmiotem intensywnej konkurencji między Hiszpanią a Wielką Brytanią.

Według doniesień medialnych, rząd Wielkiej Brytanii we współpracy z rządem Maroka, analizują możliwość budowy węzła komunikacyjnego łączącego Gibraltar z miastem Tanger. Wraz z rozwojem stosunków handlowych między oba krajami, Londyn poważnie podjął się badaniu projektu, który połączyłby kontynent europejski z afrykańskim.

Projekt miałby zastąpić projekt hiszpańsko-marokański, o którym dyskutuje się od przeszło ponad czterdziestu lat, bez żadnych konkretnych rezultatów. Pomimo rozpoczęcia sześciusetmetrowego przekopu po hiszpańskiej stronie pod przejście podziemne w mieście Kadyks na południe od Andaluzji i dwustumetrowego przekopu po stronie marokańskiej, projekt został zakończony z powodu wystąpienia powodzi i problemów konserwacyjnych. Po podpisaniu umowy o partnerstwie między Unią Europejską a Wielką Brytanią, Londyn i Rabat poważnie rozważają budowę 28-kilometrowego węzła komunikacyjnego między swoimi krajami.  

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Rabacie Thomas Riley, powiedział w wywiadzie dla gazety „Espanol”, że istnieje wiele możliwości rozwijania stosunków i więzi między Marokiem a Gibraltarem w wielu obszarach. W chwili obecnej obie strony nie potwierdzają formalnie, że mają realistyczny plan projektu. Zamiar ukończenia węzła komunikacyjnego między Marokiem a Gibraltarem jest przedmiotem negocjacji od momentu podpisania umowy handlowej między dwoma krajami w październiku 2019 r.

Projekt węzła komunikacyjnego będący przedmiotem negocjacji mógłby obejmować budowę mostu podwieszonego na stałych filarach, mostu podwieszonego na słupach pływających lub zanurzonego i podpartego tunelu na dnie morskim, podobnego do tunelu łączącego Wielką Brytanię i Francję. Wszystko w zależności od dostępności i możliwości technologicznych.

Węzeł komunikacyjny zostałby wstępnie zbudowany w pobliżu portu w mieście Tanger, który jest główną arterią gospodarczą na Morzu Śródziemnym. Mając na uwadze ogólną koncepcję projektu, brytyjski premier Boris Johnson zamierza wkrótce odwiedzić stolicę Maroka, aby przedłużyć projekt połączenia kontynentalnego przez Gibraltar.

Początki kontaktów brytyjsko-marokańskich

Pierwszy strategiczny dialog między Wielką Brytanią a Marokiem odbył się w Londynie w lipcu 2018 r. Gospodarzem spotkania był ówczesny minister spraw zagranicznych Boris Johnson, a uczestniczył w nim minister spraw zagranicznych Maroka Nasser Bourit’a. Przede wszystkim chodziło o wzmocnienie współpracy w dziedzinie polityki, gospodarki, kultury i bezpieczeństwa między oba krajami.

Przedstawiciele brytyjskiego rządu liczą na szczególne stosunki łączące Maroko i Wielką Brytanią, w przypadku gdy Unia Europejska ratyfikuje umowy między Hiszpanią a Wielką Brytanią dotyczące przyszłości Gibraltaru w strefie Schengen. Budowa takiego węzła komunikacyjnego może oznaczać dla Wielkiej Brytanii utrzymanie otwartej bramy z Europą w bezpośredniej konkurencji z Algeciras (Hiszpania). Ekspert prawa międzynarodowego Sabri al-Haw, postrzega Maroko jako dobrą alternatywę po wyjściu z Unii Europejskiej w imporcie produkty rolnych, które Brytyjczycy importowali głównie z Hiszpanii, Portugalii i Włoch .

Hiszpania otwarcie nie kryje zaniepokojenia zbliżeniem brytyjsko-marokańskim w przypadku realizacji projektu połączenia kontynentalnego między Gibraltarem a Marokiem.

Ścisła współpraca z Wielką Brytanią stanowi gospodarczą i polityczną szansę dla Maroka. W ramach nawiązanych strategicznych umów handlowych, Rabat będzie mógł eksportować nie tylko swoje produkty rolne, ale również surowce mineralne, co wpłynie na rozwój ekonomiczny kraju. A kraj zyska jeszcze więcej, jeśli cele polityczne przełożą się na bezpieczeństwo i integralność terytorialną państwa.

Oprócz umowy handlowej łączącej oba kraje, zawarto jeszcze szereg innych umów w tym o wzajemnym porozumieniu dotyczącym eksportu produktów z marokańskiej Sahary – ryb i fosforanów – prosto na rynek brytyjski.

Mega projekty, takie jak połączenie komunikacyjne kontynentów uczynią Maroko przedmiotem intensywnej konkurencji między Hiszpanią a Wielką Brytanią. Maroko wkrótce ma rozpocząć sprzedaż czystej energii do Wielkiej Brytanii. Ponadto, uruchomi trasy powietrzne i morskie na Gibraltar, aby ułatwić Marokańczykom podróż do cieśniny kontrolowanej przez Wielką Brytanię.

Źródło: Middle East Monitor, The Arab Weekly.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »