Press "Enter" to skip to content

Amerykańsko-izraelskie konsorcjum rozpoczyna przesył gazu do Egiptu

Projekt wspierany przez Stany Zjednoczone jest częścią szeroko przyjętych starań, zmierzających do zawarcia sojuszy gospodarczych między Izraelem i arabskimi sąsiadami.

Po latach wątpliwości, ze względu na szereg wyzwań politycznych i bezpieczeństwa, konsorcjum firm Noble Energy Inc. z Houston i Delek Drilling LP z Tel Awiwu, rozpoczęło przesył gazu ziemnego z pól Tamar, Lewiatan do Egiptu. Umowa dotyczy przesyłu 85 miliardów metrów sześciennych gazu o szacunkowej wartości 20 miliardów USD, obowiązującej przez 15 lat.

Egipt poprzez import izraelskiego gazu ziemnego ma zaspokoić swoje rosnące wewnętrzne zapotrzebowanie na energię. W przyszłości, otrzymywany gaz mógłby zostać skroplony i eksportowany do innych krajów. Egipt ma aspiracje, aby stać się centrum dystrybucyjnym gazu na inne rynki zagraniczne. Jednak do tego czasu, musi stać się samowystarczalny pod względem produkcji tego surowca energetycznego. 

Umowa gazowa jest pierwszą tego rodzaju umową, od czasu podpisania 40 lat temu porozumienia pokojowego między Izraelem a Egiptem.

Izraelski minister energii Yuval Stienitz

Dowiedz się więcej: Powstanie nowy gazociąg do Europy

W przeciwieństwie do Izraela, Egipt posiada odpowiednią infrastrukturę do skraplania gazu ziemnego, co ułatwi magazynowanie i transport na dalekie odległości.  Umowa gazowa z Egiptem jest częścią szerszego, wspieranego przez Stany Zjednoczonego, planu Izraela, aby wzmocnić stosunki gospodarcze i dyplomatyczne z innymi arabskimi krajami, takimi jak Jordania. Egipt i Jordania przedstawiają umowy gazowe z Izraelem, tak jakby były zawierane między prywatnymi firmami, a nie między rządami, pomijając wszelkie elementy polityczne. Są to jedyne dwa narody arabskie, które podpisały oficjalne porozumienie pokojowe z Izraelem.

Kwestie bezpieczeństwa

W 2012 r. bojownicy związani z Państwem Islamskim zaatakowali lądową część rurociągu łączącego Izrael i Jordanię, tym samym uniemożliwiając kontynuowanie dostaw gazu. Doprowadziło to do szeregu spraw sądowych między zaangażowanymi firmami. Jednak, w ostatnich latach Egipt i Izrael znacznie zacieśniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa, w celu odparcia zagrażających w tym regionie ataków, na ważną infrastukturę energetyczną.

Rzecznik egipskiego ministerstwa ropy poinformował, że obecnie rurociąg jest bezpieczny.

Jeśli obecna umowa między Izraelem a Egiptem okaże się sukcesem, oba kraje mają szansę na znaczną rozbudowę przemysłu gazu ziemnego, poprzez wykorzystanie dwóch istniejących terminali skroplonego gazu ziemnego w Egipcie, do eksportu na rynki europejskie.

„Jeśli Izrael i Egipt połączą siły i zaczną współpracować ze sobą, to hub energetyczny na Morzu Śródziemnym jest doskonałą lokalizacją do globalnego eksportu gazu.”

ADITYA SARASWAT – STARSZY ANALITYK RYSTAD ENERGY.

Przywrócone połączenie gazowe
Izrael i Egipt wznowiły wykorzystanie istniejącego gazociągu, którego część lądowa przebiegająca przez pustynię Synaj, została zaatakowana przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Trwają rozważania i dyskusje na temat budowy trzeciego terminalu skroplonego gazu ziemnego na Morzu Czerwonym, który ułatwiłby eksport do Azji.

Na początku tego roku, Izrael podpisał umowę z Cyprem i Grecją dotyczącą budowy gazociągu do Europy. Projekt stoi w obliczu silnej opozycji politycznej ze strony Turcji, która posiada własne połączenie tranzytowe gazu na rynki europejskie.

Źródło: WSJ.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »