Press "Enter" to skip to content

Amerykańska agencja ocenia polski system bankowy

Agencja Moody’s utrzymała stabilną perspektywę dla oceny wiarygodności kredytowej polskiego systemu bankowego.

Moody’s spodziewa się, że wywołane przez koronawirusa zamknięcie gospodarki doprowadzi w Polsce do pierwszej od 29 lat recesji, co negatywnie wpłynie na rentowność banków. Ocenia jednak, że pogorszenie jakości kredytów będzie prawdopodobnie umiarkowane. Przewiduje, że polskie banki utrzymają dobre bufory płynności.

„Pogorszenie jakości aktywów będzie umiarkowane ze względu na niski poziom zadłużenia sektora prywatnego i umiarkowany wzrost kredytów w ostatnich latach, który zasadniczo był zgodny z nominalnym wzrostem gospodarczym” – napisano w raporcie.

Agencja ocenia, że polskie banki utrzymają silne bufory kapitałowe, które będą wspierane przez pełne zatrzymanie zysków z powodu zawieszenia możliwości wypłaty dywidendy. Moody’s przypomina, że polskie władze zawiesiły wysoki bufor ryzyka systemowego (wynosił 3 proc., obniżono go do zera), zapewniając bankom dodatkowy kapitał na wymogi regulacyjne.

Analitycy oczekują, że rentowność polskich banków spadnie, będzie ona ograniczana przez rosnące rezerwy na straty kredytowe i znaczne obniżki stóp procentowych. „Polskie banki są w dużej mierze finansowane ze stabilnych depozytów krajowych, w mniejszym stopniu uzależnione są od sytuacji na bardziej wrażliwym finansowaniu rynkowym. Sektor posiada również znaczne ilości płynnych aktywów i może uzyskać dostęp do finansowania repo” – napisała agencja.

Kilka dni temu rewizję ratingów banków przeprowadził Fitch utrzymując oceny dla większości analizowanych przez siebie banków (ING Bank Śląski, mBank, Pekao, Millennium, Santander, Alior), ale obniżono perspektywy niektórych z nich (Alior, BOŚ, Santander, Pekao). W przypadku Getin Noble Banku zdecydowano o obniżeniu części ratingów, w tym długoterminowy rating Issuer Default (IDR) został zmniejszony z poziomu B- do CCC+. Także EuoRating obniżył ocenę wiarygodności kredytowej Getin Noble Banku z B- do CCC. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu. Głównie to efekt zawirowań spowodowanych pandemią.

Źródło: RP.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »