Press "Enter" to skip to content

Amerykanie zmienią zasady dotyczące Huawei

Stany Zjednoczone opracowują zasady, które pozwolą amerykańskim firmom współpracować z Huawei przy ustalaniu globalnych standardów sieci 5G.

Administracja Stanów Zjednoczonych przygotowuje rozwiązania w prawie, które zezwolą amerykańskim firmom w uczestnictwie w ustalaniu globalnych standardów sieci 5G w organizacjach normalizacyjnych, w których chińskie Huawei jest również członkiem. Jest to odpowiedź Departamentu Handlu (DH) na obawy, że amerykańskie firmy nie będą mogły partycypować w pracach nad technicznym aspektem sieci przyszłości.

W maju ubiegłego roku, chińskie Huawei zostało umieszczone na tak zwanej ” czarnej liście” podmiotów zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. Wspomniana lista zabrania sprzedaży amerykańskich towarów i technologii do Huawei oraz wzbudziła pytania o to, w jaki sposób firmy amerykańskie mogłyby uczestniczyć w organizacjach ustanawiających standardy branżowe. Po upływie prawie roku niepewności DH opracował nowy projekt ustawy, który jest na etapie ostatnich konsultacji i jeśli zostanie opracowany, trafi do zatwierdzenie do innych agencji. Nie jest jasne, jak długo zajmie cały proces zatwierdzania i czy nastąpią jakiekolwiek poprawki projektu ustawy. 

Po umieszczeniu Huawei na „czarnej liście” inżynierowie w niektórych amerykańskich firmach technologicznych przestali współpracować z chińskim producentem w celu opracowania standardów. Wynika to z faktu, że firmy nie były pewne, jakie technologie i informacje ich pracownicy mogą udostępniać Huawei. Brak uczestnictwa amerykańskich firm w tego typu konsultacjach stawia kraj w niekorzystnej sytuacji. Rząd Stanów Zjednoczonych chce, aby amerykańskie firmy pozostały konkurencyjne wobec Huawei, jednak wprowadzone rok temu zasady nieumyślnie spowodowały, że straciły one ważny głos w dyktowaniu standardów na rzecz Huawei i innych podmiotów z listy.

Sześciu amerykańskich senatorów, w tym Marco Rubio, James Inhofe i Tom Cotton, wysłało w zeszłym miesiącu listy do amerykańskich sekretarzy ds. Handlu, Stanu, Obrony i Energii w sprawie pilnej potrzeby wydania odpowiednich przepisów zezwalającym amerykańskim firmom uczestnictwo w organizacjach ustanawiających standardy sieci 5G.

Źródło: Reuters.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »