Press "Enter" to skip to content

Jak działają mechanizmy gospodarki

Decydując się zainwestować swoje oszczędności na międzynarodowych rynkach finansowych,  należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie się podejmuje.  Zanim zdecydujemy się kupić jakieś aktywo finansowe, musimy wiedzieć co może się wydarzyć w przyszłości i być na to przygotowanym, w szczególności mentalnie. Psychologia w inwestowaniu odgrywa bardzo dużą rolę. Niedoświadczeni inwestorzy w czasie załamania na rynku, tracą przynajmniej cały swój zainwestowany kapitał. Celowo piszę “przynajmniej”, bo równie dobrze mogą stracić całość swojego dorobku życiowego, gdyż nie potrafią wytrzymać psychicznie widoku urastających strat. Psychologia to jedno. Aby inwestować i spać spokojnie, trzeba odrobić ważną lekcję, a mianowicie wiedzieć jak działa ekonomia.

Nie trzeba mieć Narody Nobla, aby z sukcesem dobierać akcje spółek tak, by generowały nam przepływy pieniężne z wypłacanej dywidendy, które można ponownie reinwestować, tak by nasz portfel akcji spółek rósł jak na drożdżach. Nie trzeba mieć oczywiście Nagrody Nobla z ekonomii, by wiedzieć jak działa gospodarka. Wszystko jest proste i jasne do zrozumienia, zwłaszcza gdy mechanizmy działania gospodarki wyjaśnia Ray Dalio.

W filmiku zamieszczonym poniżej dyrektor generalny największego funduszu hedgingowego na świecie dzieli się z nami pojmowaniem ekonomicznego mechanizmu, co jest niezmiernie ważne, jeśli chcemy zacząć inwestować na rynkach finansowych. Film traktuje o dochodach gospodarstw, które stwarzają zdolność kredytową ludzi do zwiększania wydatków na konsumpcje. Objaśnia rolę banków centralnych i banków komercyjnych, które przyczyniają się do powstawania cykli gospodarczych, to jest boomu i krachu na rynkach akcji. Tłumaczy jak powstaje inflacja, czemu występuje bezrobocie i dlaczego powstają niepokoje społeczne. Wszystko to, należy wiedzieć i wykorzystywać podczas inwestowania na rynkach finansowych.

Zachęcam do obejrzenia tego filmiku, natomiast ja w następnym wpisie na łamach tego bloga, skupię się na jednym z ważniejszych aspektów ekonomii i inwestowania, czyli pojęciu cykli kredytowych. Prawidłowe określenie, w której części cyklu kredytowego/gospodarczego jesteśmy i dokąd zmierzamy, jest kluczowe by ograniczyć ryzyko związane z ekspozycją naszego portfela na krach finansowy, co za tym idzie ograniczyć straty, które możemy ponieść.  Kryzys na rynkach finansowych to wielka życiowa okazja, którą trzeba bezwzględnie wykorzystać, ale co ważniejsze, trzeba być na tą okazję w pełni przygotowanym.

O tym jak, Warren Buffet przygotowuje się na kryzys pisałem, tutaj.

Zapraszam do obejrzenia filmiku.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »