Press "Enter" to skip to content

„Geopolityka a bezpieczeństwo Polski”

We wrześniu bieżącego roku miała miejsce premiera książki dr Leszka Sykulskiego pod tytułem „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski„.

O czym i dla kogo jest ta książka?

Jest to książka o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju w globalnym układzie sił i interesów. Jest to pozycja obowiązkowa dla tego, kto chce zrozumieć, jak szerokość geograficzna, pod którą mieszkamy, wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo, rolę i miejsce w systemie międzynarodowym.

W książce autor poszukuję odpowiedzi na szereg fundamentalnych pytań, jakie zadawali sobie Polacy od wieków i tych, na które poszukują odpowiedzi współcześnie.

Gdzie tak naprawdę leży Polska? Jakie są jej naturalne granice? Czy geografia to nasze przekleństwo? Co stanowi o sile, a co o słabości naszego kraju? Czy jesteśmy skazani na ciągłe zagrożenie z dwóch kierunków geograficznych? W jakim miejscu hierarchii światowych potęg znajdowaliśmy się w przeszłości i znajdujemy się dziś? Jakie scenariusze geopolityczne mogą czekać Polskę w ciągu następnych 5, 10 i 15 lat? Czy wojna informacyjna stanowi dziś dla nas jako wspólnoty większe zagrożenie niż klasyczne operacje wojskowe? Jakie znaczenie dla naszego kraju ma geopolityka rurociągów? Jakie są nasze interesy narodowe?

Poniżej znajduje się link do spotkania z uroczystej premiery omawianej książki dr Sykulskiego. W nie zwykle merytorycznej dyskusji panelowej, rzucającej światło na prawdziwe zagrożenia stojące przed naszym państwem, wzięli udział: prof. Piotr Eberhardt, dr Michał Siudak, prof. Julian Skrzyp, gen. Waldemar Skrzypczak, dr Leszek Sykulski, prof;. Andrzej Zapałowski, prof. Ryszard Zięba. Prowadzenie: Andrzej Wlusek (Historykon.pl).

Zachęcam gorąco do przesłuchania transmisji ze spotkania.

 

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »