Press "Enter" to skip to content

Chiny otworzą sektor wydobywczy ropy i gazu

Last updated on 15 kwietnia 2020

W tym roku, Chiny po raz pierwszy w pełni umożliwią zagranicznym podmiotom poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na swoim terytorium.

ropa naftowa

Jest to długooczekiwana zmiana przepisów chińskiego prawa, której ostatecznym celem jest utworzenie stabilnych źródeł dostaw energii wewnątrz kraju. Jednak branżowi eksperci są zdania, że zainteresowanie ze strony międzynarodowych firm prowadzących odwierty, może być niewielkie. Powodem ma być ogólna zła jakość chińskich zasobów węglowodorów.

Pomimo, iż Chiny posiadają około 25,7 miliarda baryłek udokumentowanych rezerw ropy naftowej, to jednak wiele z nich jest ulokowanych w trudnych geologicznie warunkach. W związku z tym, wydobycie tych zasobów jest zarówno czasochłonne i kapitałochłonne. Co więcej, wyczerpujące się zasoby na wielu rozwiniętych polach naftowych skutkują ogólnym spadkiem krajowej produkcji ropy.

Według oświadczenia chińskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych, od 1 maja zagraniczne firmy zarejestrowane w Chinach, z aktywami netto w wysokości co najmniej 300 mln juanów (43 mln USD) będą mogły uczestniczyć w poszukiwaniach i wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Zmiana będzie dotyczyć również firm krajowych, które spełnią ten sam warunek.

„Chiny przyspieszają reformę sektora ze względu na rosnące obawy dotyczące swojego bezpieczeństwa energetycznego”

Zhu Kunfeng – zastępca dyrektora ds. Badań w IHS Markit.

Nowe zmiany w przepisach prawa

Wcześniej międzynarodowe podmioty wydobywcze mogły uzyskać dostęp do chińskiego sektora tylko i wyłącznie poprzez wspólne przedsięwzięcia lub współpracę z chińskimi firmami, głównie firmami państwowymi, takimi jak China National Petroleum Company (CNPC) czy China Petrochemical Corp (Sinopec). Zezwolenia na wydobycie surowców mineralnych podczas pierwszej rejestracji będą ważne przez pięć lat i będą mogły zostać przedłużone o kolejne pięć lat.

Jednak w przypadku firm, które będą starać się o przedłużenie okresu, obszar wydobycia lub eksploracji zostanie zmniejszony o jedną czwartą w stosunku do pierwotnie zatwierdzonych poziomów. Wprowadzenie nowej zasady zmusi między innymi państwowe firmy, które kontrolują większość potencjalnych złóż ropy i gazu, do rezygnacji z części areału.

„W porównaniu z poprzednimi miarami zaangażowania w prace poszukiwawcze, nowa zasada sprawi, że ​​przenoszenie powierzchni stanie się obowiązkowe i bardziej wydajne” – Ling Yueming, Minister Zasobów Naturalnych.

Ryzyko geopolityczne

Obecnie Chiny importują około 70% swojego zapotrzebowania na ropę naftową i prawie 50% swojego zapotrzebowania na gaz ziemny z innych krajów. Chińskie państwowe przedsiębiorstwa wydobywcze stają w obliczu walki o zwiększenie rezerw i produkcji surowców energetycznych, przy rosnącym ryzyku geopolitycznym poza granicami kraju.

Z powodu nałożenia sankcji w stosunku do Iranu i kurczących się zasobów w Wenezueli, import saudyjskiej ropy naftowej przez Chiny osiągnął ostatnio rekordowy poziom. Jednocześnie Chiny mocno zredukowały import ropy z Iranu, choć wciąż za przeważająca część importu do Chin odpowiada Bliski Wschód. 

Z pewnością duży niepokój w Chinach wywołał przeprowadzony atak rakietowy na obiekty saudyjskiego Aramco przez jemeńskich rebeliantów Houthi wspieranych przez Iran. Wydobycie ropy przez Arabię Saudyjską natychmiast spadło o połowę, wywołując szok na rynku surowców energetycznych, windując cenę ropy naftowej. 

dym
Zdjęcie satelitarne pokazuje dym unoszący się z zakładu przetwarzania ropy Abqaiq w Arabii Saudyjskiej – Planet Labs Inc./AP

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej szacuje, że przez Cieśninę Ormuz przepływa około 35% ropy naftowej sprzedawanej drogą morską lub prawie 20% ropy naftowej sprzedawanej na całym świecie. Cieśnina przecina wybrzeża Omanu oraz Iranu i jest kluczowym szlakiem tranzytowym z Arabii Saudyjskiej do Chin. 

Cieśnina Ormuz staje się obecnie kluczowym miejscem na mapie świata dla dostaw ropy do Chin. Powoli narastające napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem grozi eskalacją, która może doprowadzić do blokady cieśniny wyrządzając poważne szkody nie tylko globalnej gospodarce, ale także samym Chinom. W nadchodzących latach, należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na energię w Państwie Środka, pomimo spowalniającej gospodarki.

Trudne uwarunkowania w globalnym sektorze wydobywczym

Po krachu na rynku ropy naftowej z 2014 roku, firmy wydobywcze bardziej zachowawczo podchodzą do wydatków pod nowe ryzykowne inwestycje, ze względu na utrzymujące się relatywnie niskie ceny. Co więcej inne bogate w zasoby węglowodorowe kraje, takie jak Indie i Malezja, oferują atrakcyjne warunki aby skusić nowych zagranicznych inwestorów. W związku z tym, chińska reforma może nie przyciągnąć natychmiastowego napływu zagranicznych inwestycji.

Ponadto, chińskie firmy zajęły większość najbardziej zasobnych w ropę i gaz obszarów na lądzie i na morzu. Niedostatecznie zbadane zasoby, takie jak ropa łupkowa i gaz łupkowy, są bardzo kosztowne w rozwoju ze względu na ich złożoną geologię, przez co mało atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów, przy tak relatywnie niskich cenach surowców energetycznych.

Ministerstwo Zasobów Naturalnych poinformowało, że w ramach nowej reformy koncesje na zasoby mineralne będą przyznawane w drodze przetargów, z wyjątkiem tych dotyczących metali ziem rzadkich i minerałów radioaktywnych, gdzie koncesje będą nadal ściśle kontrolowane.

Żródło: Reuters, WSJ, OilPrice.

Podziel się:


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »